Eriksen se vrátil na místo, kde čelil smrti. A k výhře nad Srbskem pomohl gólem

Dánský fotbalista Christian Eriksen prožil gólový a vítězný návrat na stadion Parken v Kodani, kde v červnu během úvodního utkání Eura utrpěl zástavu srdce a bojoval o život. Dánové na domácí půdě i s přispěním svého kapitána porazili 3:0 Srbsko.

Christian Eriksen (vlevo) se zdraví s dánským koučem Kasperem Hjulmandem během utkání se Srbskem.

Eriksenovi po červnové zástavě srdce lékaři voperovali kardioverter-defibrilátor a třicetiletý záložník se vrátil k profesionálnímu fotbalu v dresu anglického Brentfordu, za který koncem února odehrál první soutěžní zápas po kolapsu. Nyní se ve velkém stylu vrátil do reprezentace a připsal si další trefu: skóroval totiž už v sobotu při porážce 2:4 s Nizozemskem v amsterodamské aréně Johanna Cruyffa, ve které v dresu Ajaxu začal kariéru.

Seveřany poslal do vedení Mähle a po změně stran zvýšil Lindström. V 57. minutě přidal pojistku Eriksen, který převzal za vápnem míč a technickou střelou ho zakroutil přesně k tyči. Semifinalisté Eura uspěli po dvou porážkách.

Italové po senzačním vyřazení z baráže o mistrovství světa se Severní Makedonií zvládli přestřelku v Turecku. K vítězství 3:2 dovedl evropské šampiony dvěma góly útočník Raspadori. Kapitán Chiellini nastoupil k 116. utkání v dresu "Azzurri" a na pátém místě historických tabulek dorovnal bývalého spoluhráče Pirla.

Šlágr dnešního programu mezi Nizozemskem a Německem skončil nerozhodně 1:1. Domácí "Oranjes" museli dotahovat, na Müllerovu trefu z konce první půle odpověděl po změně stran Bergwijn. Nizozemsko tak zůstalo pod vedením kouče Van Gaala po devíti zápasech stále bez porážky.

Francouzi i Španělé si zastříleli

Roli favoritů potvrdily domácími výhrami nad africkými soupeři Anglie a Belgie. Pobřeží slonoviny odjelo z londýnského Wembley s porážkou 0:3 stejně jako Burkina Faso z půdy prvního týmu žebříčku FIFA.

Debakly uštědřily svým soupeřům Francie a Španělsko. Mistři světa Francouzi deklasovali 5:0 Jihoafrickou republiku, dvakrát se trefil Mbappé. Španělé měli při triumfu 5:0 nad Islandem dokonce dva dvougólové střelce, Moratu a střídajícího Sarabiu.

Úřadující vicemistři světa Chorvaté otočili utkání s Bulharskem, za které odehrál první poločas útočník pražské Sparty Martin Minčev. Na Despodovův vedoucí gól odpověděl v 76. minutě z penalty střídající Modrič a o čtyři minuty později dokonal obrat na 2:1 Kramarič.

Vítězslav Lavička utrpěl první porážku v roli kouče Kuvajtu. Po páteční remíze 1:1 s Lotyšskem dnes podlehli jeho svěřenci 0:2 Maltě.

Přípravná fotbalová utkání
Murcía: Lichtenštensko - Faerské ostrovy 0:1 (0:1)
Branka: 39. Johannesen.
Rajján: Chorvatsko - Bulharsko 2:1 (0:0)
Branky: 76. Modrič z pen., 80. Kramarič - 69. Despodov. ČK: 63. Čaleta-Car - 70. Despodov.
Ta'Qali (Malta): Ázerbájdžán - Lotyšsko 0:1 (0:0)
Branka: 86. Gutkovskis. ČK: 30. Garajev - 90. Dubra.
Murcía: Finsko - Slovensko 0:2 (0:1)
Branky: 38. Duda, 72. Jirka.
Kodaň: Dánsko - Srbsko 3:0 (1:0)
Branky: 15. Mähle, 53. Lindström, 57. Eriksen.
Curych: Švýcarsko - Kosovo 1:1 (0:0)
Branky: 61. Lotomba - 52. Rashica.
Tirana: Albánie - Gruzie 0:0
Manáma: Bahrajn - Bělorusko 0:1 (0:1)
Branka. 45.+1 Solovej.
Oslo: Norsko - Arménie 9:0 (5:0)
Branky: 29. z pen., 34. a 58. King, 24. a 45.+1 Haaland, 86. a 90.+1 Sörloth, 30. Thorstvedt, 80. Daehli. ČK: 17. A. Hovhanisjan (Arménie).
Ta'Qali: Malta - Kuvajt 2:0 (2:0)
Branky: 29. Satariano, 33. Teuma.
Rajján: Katar - Slovinsko 0:0
Netanja: Izrael - Rumunsko 2:2 (0:2)
Branky: 57. a 85. Dabbur - 10. Cicaldau, 23. Man.
Amsterdam: Nizozemsko - Německo 1:1 (0:1)
Branky: 68. Bergwijn - 45.+1 Müller.
La Coruňa: Španělsko - Island 5:0 (2:0)
Branky: 37. a 40. z pen. Morata, 61. a 73. Sarabia, 47. Pino.
Belfast: Severní Irsko - Maďarsko 0:0
Zenica: Bosna a Hercegovina - Lucembursko 1:0 (0:0)
Branka: 86. Džeko.
Dublin: Irsko - Litva 1:0 (0:0)
Branka: 90.+7 Parrott.
Londýn: Anglie - Pobřeží slonoviny 3:0 (2:0)
Branky: 30. Watkins, 45. Sterling, 90.+3 Mings. ČK: 40. Aurier (Pobř. slon.).
Brusel: Belgie - Burkina Faso 3:0 (2:0)
Branky: 16. Vanaken, 18. Trossard, 75. Benteke.
Vídeň: Rakousko - Skotsko 2:2 (0:1)
Branky: 75. Gregoritsch, 82. Schöpf - 28. Hendry, 56. McGinn.
Konya: Turecko - Itálie 2:3 (1:2)
Branky: 4. Ünder, 83. Dursun - 39. a 69. Raspadori, 35. Cristante.
Villeneuve: Francie - JAR 5:0 (2:0)
Branky: 23. a 76. z pen. Mbappé, 34. Giroud, 81. Ben Yedder, 90.+2 Guendouzi. ČK: 84. Mudau (JAR).