Hlavní obsah

Villas-Boas vyzval FIFA, ať z fotbalu vyřadí Maradonovu desítku

26. 11. 2020 13:46

Portugalský trenér fotbalistů Marseille André Villas-Boas vyzval mezinárodní federaci FIFA, aby po úmrtí Diega Maradony celosvětově vyřadila z užívání jeho číslo 10. Legendární Argentinec zemřel ve středu v šedesáti letech na infarkt.

Foto: Radek Malina, Právo

Portugalský trenér fotbalistů Marseille André Villas-Boas vyzval mezinárodní federaci FIFA, aby po úmrtí Diega Maradony celosvětově vyřadila z užívání jeho číslo 10.Foto: Radek Malina, Právo

Článek
Fotogalerie

Maradona byl spolu s Pelém považován za nejlepšího fotbalistu historie a v Argentině si vysloužil přezdívku "El Dios", tedy bůh. Zároveň je to slovní hříčka s jeho slavným číslem 10 na dresu, "El Diez."

Maradonův bývalý klub Neapol vyřadil desítku z užívání už v roce 2000, aby uctil hráče, jenž průměrný tým dovedl k dvěma ligovým titulům a triumfu v Poháru UEFA. Podle Villase-Boase by měla ke stejnému kroku sáhnout FIFA.

"Byl bych rád, kdyby FIFA vyřadila číslo 10 na dresu ve všech soutěžích, pro všechny týmy. Byla by to ta největší pocta, kterou bychom pro něj mohli udělat," řekl bývalý kouč Chelsea či Tottenhamu po středeční porážce Marseille 0:2 v Lize mistrů s jeho dalším bývalým klubem Portem.

Villasovu-Boasovu výzvu FIFA stěží vyslyší, už dříve podle agentury Reuters zakázala vyřadit desítku Argentině. Číslo 10 má ve fotbale legendární status a je spojeno s nejslavnějšími postavami historie: vedle Maradony s ním hráli například Pelé, Michel Platini, Zinédine Zidane, Lothar Matthäus či Ronaldinho a nosí ho i útočník považovaný za Maradonova nástupce Lionel Messi.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Sportcz (@sport.cz_ig)

Reklama