Hlavní obsah

Vedení Premier League vyloučilo Abramoviče z funkce ředitele Chelsea

12. 3. 2022 14:02

Vedení Premier League vyloučilo ruského oligarchu Romana Abramoviče z pozice ředitele Chelsea. Představitelé nejvyšší anglické fotbalové soutěže tak učinili poté, co britská vláda schválila po vojenském vpádu Ruska na Ukrajinu zmražení Abramovičova majetku. Rozhodnutí nebude mít vliv na působení klubu v ostrovní soutěži. Premier League to oznámila na svém webu.

Foto: Matt Dunham, ČTK/AP

Ruský oligarcha Roman Abramovič na archivní fotografii.Foto: Matt Dunham, ČTK/AP

Článek

"Na základě sankcí vlády Spojeného království vyloučilo představenstvo Premier League Romana Abramoviče z funkce ředitele fotbalového klubu Chelsea," citovala agentura Reuters stanovisko soutěže. "Rozhodnutí představenstva se nicméně nedotkne klubu, který může dál trénovat a hrát zápasy, tak jak je stanoveno v podmínkách vládní licence, jejíž platnost vyprší 31. května 2022."

Ruský majitel Abramovič je jedním z dalších sedmi oligarchů, kterým britská vláda ve čtvrtek zmrazila majetek v odhadované hodnotě 15 miliard liber (asi 450 miliard korun). Z toho devět miliard liber patří právě vlastníkovi Chelsea. Klub nyní působí v soutěži na základě zvláštní vládní licence.

Chelsea, v jejímž managementu pracuje bývalý český reprezentační brankář Petr Čech, nesmí nyní prodávat ani kupovat hráče, nemůže obnovovat smlouvy a má pozastavený prodej vstupenek. Klub má též zakázaný prodej suvenýrů a fanshop na stadionu Stamford Bridge byl uzavřen. Minimálně dočasně ho opustil sponzor, mobilní operátor Three, jehož logo nosili fotbalisté Chelsea na dresech.

Chelsea může pokračovat v hraní zápasů a vyplácet hráčům a zaměstnancům mzdy, zmražení majetku však znemožnilo Abramovičovi plánovaný prodej klubu. Ruský oligarcha jej koupil v roce 2003 údajně za 140 milionů liber. Během jeho působení vyhrál londýnský klub pět titulů v Premier League, pětkrát triumfoval v Anglickém poháru a dvakrát ovládl Ligu mistrů.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články