Lingr odehrál šest procent času. Reprezentaci straší (ne)vytížení některých hráčů

Vytížení v klubech po říjnové upachtěné výhře nad Faerskými ostrovy měli čeští fotbaloví reprezentanti různé. Alarmující je pohled především na výkaz borců, kteří v soutěžních zápasech na hřišti moc času nestrávili. Problém se násobí tím, že jde o důležité hráče party trenéra Jaroslava Šilhavého. I proto je těžké predikovat, jakou základní sestavu stavitel národního týmu vytvoří pro nadcházející kvalifikační střet v Polsku o mistrovství Evropy.

Ondřej Lingr během tréninku fotbalové reprezentace před zápasy kvalifikace o mistrovství Evropy v Polsku a s Moldavskem.

Nejhůř je na tom rvavý záložník Ondřej Lingr ve Feyenoordu Rotterdam, jenž v nizozemském kolosu zastává momentálně spíš roli diváka než žolíka. Od duelu s Faerskými ostrovy zapsal za Feyenoord v šesti zápasech ve dvou startech jen 33 minut. To činí nuzných šest procent času z porce, kterou tým odehrál.

V zápřahu moc nejsou ani další. Ofenzivní univerzál Adam Hložek sice za Leverkusen naskočil do šesti ze sedmi zápasů, ale většinou šlo jen o krátké štěky v samém závěru. Herní praxi tak nabral především v poháru na půdě třetiligového Sandhausenu, kde odehrál celý zápas a při výhře 5:2 vstřelil vítězný gól. Jeho celková zátěž? 118 minut, 19 procent času.

Vytíženost nominovaných gólmanů od 16.10.2023

JménoKlubPočet možných utkáníReálné vytížení
Matěj KovářLeverkusen7270 minut (43 procent)
Aleš MandousSlavia6540 minut (100 procent)
Jindřich StaněkPlzeň6270 minut (50 procent)

Ani levý bek David Jurásek v Benfice Lisabon momentálně nezáří. Po solidním startu přišlo zranění kotníku, za poslední měsíc po reprezentaci naskočil do čtyř ze sedmi zápasů, v základní sestavě portugalského mistra se objevil jednou, odehrál 30 procent času. Naposledy proseděl na lavičce derby proti Sportingu Lisabon.

Mladoboleslavského útočníka Vasila Kušeje nominace do reprezentace překvapila. K herní pohodě mu pomáhá podpora od trenéra Kuliče, je stejný jako on. Video: Sport.cz

Křídelník Václav Černý ve Wolfsburgu vstřelil branky Lipsku v poháru a Brémám v lize, celkově však odehrál jen 33 procent veškeré minutáže Wolfsburgu. Do nominace se nakonec dodatečně dostal po vstřelené brance Wolfsburgu i útočník Tomáš Čvančara z Mönchengladbachu, jehož celkové vytížení mezi reprezentačními pauzami činí 45 procent.

Nikdo z výše jmenovaných hráčů tak neodehrál víc než polovinu času. Přitom všichni proti Faerským ostrovům nastoupili za národní tým v základní sestavě.

Vytíženost nominovaných obránců od 16.10.2023

Jakub BrabecAris Soluň4360 minut (100 procent)
Vladimír CoufalWest Ham7540 minut (86 procent)
David DouděraSlavia6225 minut (42 procent)
Tomáš HolešSlavia6360 minut (66 procent)
David JurásekBenfica7191 minut (30 procent)
Patrizio StronatiPuskás Akadémia5 (včetně poháru 120 minut)480 minut (100 procent)
Martin VitíkSparta7430 minut (68 procent)
David ZimaTurín FC5 (včetně poháru 120 minut)187 minut (39 procent)

„U kluků v zahraničí je potřeba, aby měli zápasové vytížení. Nemůžete si myslet, že když nehrají, tak pak národní tým vytrhnou a že vše hladce půjde. Opravdu ne. Ti kluci musí hrát, musí jezdit v dobrém rozpoložení, což bude platit u Tomáše Součka a Vládi Coufala z West Hamu,“ upozornil v pravidelném komentáři o anglickém fotbale pro Sport.cz bývalý reprezentant Daniel Pudil.

Další pohled nabídl trenér Dušan Uhrin, když minulý týden rozebíral v danou chvíli aktuální absenci Čvančary v nominaci. „Čvančara do nominace normálně patří, působí v bundeslize, která je úplně někde jinde než naše liga. Už jen trénink tam mu dává hodně,“ odkázal na další aspekt. „Albánci proti nám vyrukovali taky s některými hráči, kteří v Itálii pravidelně nehrají,“ dodal Uhrin.

Vytíženost nominovaných záložníků od 16.10.2023

Václav ČernýWolfsburg5148 minut (33 procent)
Alex KrálUnion Berlín7365 minut (58 procent)
Ondřej LingrFeyenoord633 minut (6 procent)
Lukáš MasopustSlavia6294 minut (54 procent)
Lukáš ProvodSlavia6387 minut (72 procent)
Michal SadílekTwente4245 minut (68 procent)
Tomáš SoučekWest Ham7455 minut (72 procent)

O Tomáše Součka s Vladimírem Coufalem, které zmínil Pudil, by se měl národní tým opřít. Borci z West Hamu přijedou rozehraní (Souček 7 zápasů, 455 minut, 72 procent času, Coufal 6 zápasů, 540 minut, 86 procent času) a navíc posílení poslední výhrou nad Nottinghamem, kterou Souček vítěznou brankou na 3:2 vystřelil.

Brankář Slavie Aleš Mandous, obránce řeckého Arisu Jakub Brabec a stoper maďarského Puskáse Patrizio Stronati strávili na hřišti dokonce úplně všechny minuty v soutěžních duelech klubů, za které nastupují. Z hráčů v poli z české ligy počítají největší vytížení útočníci Jan Kuchta ze Sparty (6 zápasů, 483 minut, 76 procent času, 0 gólů) a Tomáš Chorý z Plzně (6 zápasů, 457 minut, 84 procent času, 3 góly). Naopak nejmenší porci z tuzemských ligistů odehrál krajní bek David Douděra ze Slavie (3 zápasy, 225 minut, 42 procent času).