Hlavní obsah

Severské země znovu naléhají na Katar i FIFA kvůli dodržování lidských práv

27. 4. 2021 19:57

Severské země opětovně a v otevřeném dopise naléhají na fotbalovou federaci FIFA i hostitelskou zemi mistrovství světa Katar kvůli dodržování lidských práv. Podle listu Guardian již přišlo při přípravách na šampionát o život několik tisíc zahraničních dělníků, kteří údajně pracují bez přestávek či bez vody.

Foto: Handout, Reuters

Stadion Lusail bude hostit fotbalové MS v roce 2022.Foto: Handout, Reuters

Článek

Podle fotbalových svazů Dánska, Švédska a Norska by měla FIFA doložit, k jakým vylepšením v oblasti lidských práv v Kataru v poslední době došlo a jak je kontrolováno jejich dodržování. Světová federace v čele s Giannim Infantinem by měla podle nich také vést kampaň za práva žen a sexuálních menšin v pořádající zemi.

"Vyzýváme k akci. Hned. Lepší dnes než zítra," uvedl ředitel dánského svazu Jakob Jensen. "Lidská práva nesmí být omezována ve jménu fotbalu," přidalo vedení švédského fotbalu. "Chceme, aby FIFA využila čas do mistrovství světa k tomu, aby zajistila základní práva," napsal v dopise za Nory svazový šéf Terje Svendsen.

Již dříve na podmínky v Kataru upozornily i jiné reprezentace, například fotbalové reprezentace Belgie, Německa nebo Nizozemska. Mistrovství světa se v Kataru uskuteční na přelomu listopadu a prosince příštího roku.

Reklama

Sdílejte článek