Smolný vlastenec sparťana a „Maradona z Baníku“. Gambie končí, trenér rezignoval

Smolný zápas na Africkém poháru národů mají za sebou sparťanský obránce James Gomez a baníkovský pravý bek Muhammed Sanneh. Zatímco první jmenovaný si vstřelil nešťastný vlastní gól, Sanneh se trefil do sítě Kamerunu, jenže kvůli jednoznačné ruce nebyla branka uznána. Gambie i kvůli tomu prohrála v bláznivém duelu s Kamerunem 2:3 a na turnaji končí. Stejně tak u týmu hlavní trenér Tom Sainfait.

Gambie prohrála na Africkém poháru národů s Kamerunem 2:3 a končí už po základní skupině. Vlastní gól si dal obránce Sparty James Gomez (na obrázku s číslem 12).

Gambie potřebovala po dvou prohrách se Senegalem a Guineou proti favoritovi vyhrát, aby si udržela alespoň teoretickou šanci na postup do vyřazovací fáze. I když od 56. minuty prohrávala, dokázala skóre otočit a v 85. minutě vedla 2:1. Euforie byla v tu chvíli ohromná.

Jenže o necelé dvě minuty později přišel nešťastný moment. Přízemní centr do vápna chtěl skluzem odvrátit Gomez, míč ale na přední tyči tečoval tak, že ho usměrnil do vlastní sítě. Tvrdý direkt pak přišel v závěru hrací doby, kdy Kamerun po rohovém kopu dokonal další obrat v zápase.

„Myslím, že rozhodl jediný gól, odehráli jsme dobré utkání. Kamerun má opravdu dobré hráče. Věděli jsme, že mají zkušenosti z mnoha velkých bitev. Ale i tak je pro mě vítězem Gambie, takové zápasy jsou pro nás odměnou,“ řekl po vypadnutí z turnaje trenér Sainfait. A zároveň překvapil: „Tohle byl můj poslední duel s gambijským týmem. Přemýšlel jsem a nastal ten správný čas, abych odstoupil a posunul se dál.“

V nastavení se ještě o jeden důležitý moment postaral Sanneh, jenž většinu podzimu hostoval z Baníku Ostrava ve druholigové Vlašimi a na africkém šampionátu mu trenéři dali první minuty až proti Kamerunu.

Sanneh si naskočil na rohový kop a vyrovnal na 3:3. Jenže ne hlavou, ale jednoznačně rukou. Tak trochu volejbalovým způsobem. Přesto se v něm probudily značné emoce, možná doufal, že si toho nikdo nevšiml, a mohutně se svými parťáky slavil. Soupeři hned věděli, že branky nebylo dosaženo ve fotbale legálním způsobem, na což po pár minutách přišel i hlavní sudí po zhlédnutí videa.

Na sociálních sítích je Sanneh přirovnáván k Diegu Maradonovi, jehož „boží ruka“ ze čtvrtfinále MS 1986 proti Anglii je zřejmě neslavnějším gólem fotbalové historie. A jak je vidět na sociální síti X, i přes nulový zisk Gambie ve skupině a cestování hráčů zpět do klubů, kde se připojí do zimní přípravy, si lze na svůj účet trochu zavtipkovat.