Článek
Sudí pro první a druhou ligu procházejí za poslední roky viditelnou obměnou. Z různých důvodů skončila řada zkušených arbitrů. Rozhodcovský sbor omladil, na což už nejednou upozornil šéf komise rozhodčích Libor Kovařík.
„Komise rozhodčích FAČR prošla po změnách poměrů v českém fotbale od roku 2021 z naší iniciativy velkou proměnou – zprofesionalizovala se, rozšířil se její záběr a kompetence, zlepšil se předpisový rámec. Na úrovni první a druhé ligy skončilo poměrně dost zkušených rozhodčích, které nahradili ti mladší,“ vypočetl současný předseda FAČR Petr Fousek, který chce svou pozici obhájit. Hlavní sudí v lize má za zápas odměnu 30 tisíc korun.
Rozhodčí brání. „Sudí nikomu nepomáhají. Chyby se stávají, ale ty k fotbalu patří stejně jako u hráčů. Čelíme tomu kvalitnější přípravou, vzděláváním, soustředěními i testováním, a to s využitím nejmodernějších trendů. Zvyšujeme tlak i na morální kredit a boj proti match-fixingu,“ zmínil Fousek.
A upozornil, že česká komise se oproti evropskému standardu vymyká v jednom konkrétním přístupu. „Komise rozhodčích je i otevřenější směrem k veřejnosti, než je zvykem ve většině Evropy. Po každém ligovém kole rozebírá nejdůležitější momenty a rozhodčí vysvětlují svá rozhodnutí před televizními kamerami,“ řekl Fousek.
Pohledy jeho soupeřů? „Souhlasím, že rozhodčí jsou velké téma a velké téma to vždycky bude. Hodně jsem o tom přemýšlel a dospěl jsem k názoru, že se musíme začít bavit o profesionalizaci rozhodčích. Pochopitelně se to týká první a druhé ligy. V těchto dvou soutěžích je na hřišti během zápasu dvaadvacet profesionálů a čtyři amatéři. To není ideální,“ prohlásil Rudolf Blažek, šéf třetiligového Motorletu.
„Profesionalizace rozhodčí je určitě téma. Navíc je to i jedna z cest, jak přilákat další zájemce. Zvýší se tím kvalita i kvantita. Současná komise rozhodčích pod vedení Libora Kovaříka odvádí slušnou práci,“ doplnil Blažek své hodnocení.
O profesionalizaci mluví i třetí uchazeč o post šéfa FAČR David Trunda. „Věřím v prostředí, kde se autorita rozhodčího rodí z respektu, ne z nedotknutelnosti. Rozhodčí jsou nedílnou součástí každé soutěže – bez nich se fotbal hrát nedá. A proto musí být jejich systém řízení důvěryhodný, odborný a odolný vůči vnějším vlivům. Nepomůžeme si nadáváním, ale musíme zásadně změnit podmínky a zprofesionalizovat celý systém tak, aby byl atraktivní i pro mladé začínající rozhodčí,“ uvedl Trunda, jenž je většinový majitel klubu z Mladé Boleslavi.
„Jakákoli změna ve vedení komise rozhodčích nesmí být politická ani osobní. Musí vycházet z objektivního hodnocení práce a výsledků,“ připojil Trunda.
Rozhodčích je obecně málo, potřebují rozšířit stavy. Současný šéf českého fotbalu míní, že je vidět posun. „Celkový počet rozhodčích je celostátní téma, nejen v profesionálních soutěžích. Když jsme v roce 2021 nastoupili, bylo v Česku tři a půl tisíce aktivních rozhodčích. Teď jich je skoro čtyři tisíce tři sta, ale stále to nestačí. Jako člen Výkonného výboru UEFA vím, že v celé Evropě chybí čtyřicet tisíc rozhodčích, takže je to nadnárodní problém,“ poznamenal Fousek.
„Náborové kampaně musí a budou pokračovat, aby kvantita mohla produkovat kvalitu a také chceme najít prostředky na navýšení odměn rozhodčím na nejnižší úrovni,“ doplnil Fousek.
Co by plánovali jeho protivníci? „Pokud se mě zeptáte, zda důvěra v rozhodčí dnes skutečně existuje, pak musím říct, že se situace v poslední době velmi zlepšila, ale ne v míře, jakou by si český fotbal zasloužil. Přál bych si, aby rozhodčí měli dostatečné vzdělání, zázemí i podporu. Vedle kvality ale musíme řešit i kvantitu – v některých regionech je kritický nedostatek sudích. To je alarmující. Proto musíme rozhodčí aktivně vyhledávat, motivovat, a to také finančně, vzdělávat už od mládežnických kategorií, vytvořit jim bezpečné prostředí a dát jim důvod, proč se na tuto dráhu vydat,“ konstatoval Trunda.
„Diskutabilním momentům se nevyhnete nikdy. Je ale pravda, že mám v hlavě pár změn. Libor Kovařík ale pro mě osobně nepředstavuje problém nebo riziko pro český fotbal,“ podotkl Blažek.