Hlavní obsah

West Ham i Sparta s jistotou v Evropě. Jsou podíly Křetínského v obou klubech problém?

10. 6. 2023 9:22

Z pozice majitele a spoluvlastníka fotbalových klubů má za sebou český miliardář Daniel Křetínský veleúspěšný měsíc. Sparta získala domácí titul, West Ham ovládl Konferenční ligu. Oba týmy mají pro další sezonu jistou účast v evropských pohárech a opět se tak nabízí otázka, zda Křetínského majetkový podíl v obou klubech není překážkou. Zatím ne.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Daniel Křetínský, spolumajitel West Hamu United oslavuje triumf v Konferenční lize.

Článek

Ve středu Křetínský poprvé vstoupil na stadion v Edenu. Na půdě Slavie měl po triumfu West Hamu nad italskou Fiorentinou 2:1 důvod k úsměvu, fotografie v emocích slavícího podnikatele se dostaly do desítky médií. Klub, v němž má Křetínský aktuálně 27 procent akcií, se díky triumfu v Konferenční lize kvalifikoval do dalšího ročníku Evropské ligy. Po nakonec zvládnuté záchranářské misi lze sezonu hodnotit jako úspěšnou.

Sedmačtyřicetiletý podnikatel se poprvé radoval už o dva týdny dříve. Český titul po devítiletém mlčení uzmula Sparta. Jejím majoritním vlastníkem je společnost 1890s holdings a.s., v níž drží Křetínský celkem 56 procent a jednu akcii k tomu. Letenské čekají v létě zápasy o Ligu mistrů, díky proklouznutí do 3. předkola miliardářské soutěže má však tuzemský mistr jistotu alespoň základní skupiny Konferenční ligy.

Oslavná jízda fotbalistů West Hamu po triumfu v Konferenční lizeVideo: sntv

Sečteno a podtrženo, West Ham i Sparta se na podzim jistojistě představí v evropských pohárech a pokud český klub zvládne přesně jedno ze dvou předkol, zahraje si Evropskou ligu, kde shodou okolností může narazit i na londýnský celek.

Vše najednou dává jasnější obrysy zprávě, která se začátkem března objevila v britských médiích. „Křetínský plánuje koupit 25procentní podíl po zesnulém spoluvlastníkovi Davidu Goldovi. Tím by se zvýšil jeho podíl na 52 procent a stal by se většinovým akcionářem klubu," uvedl tehdy jako první web Football Insider.

Dostáváme se k jádru možného problému. Pravidla UEFA totiž nedovolují souběžný start v evropských pohárech klubů vlastněných stejnou společností. Pokud by tedy 1890s holdings navýšila svou část akcií ve West Hamu na nadpoloviční většinu, musela by upravit svůj podíl v českém celku. Právě v březnu byly úvahy hlavně teoretické, Sparta byla na začátku své jarní stíhací jízdy za titulem a Kladiváři měli cestu k trofeji z Edenu ještě plnou překážek.

Jak se celá situace kolem vlivu českého podnikatele (ne)vyvine, ukáží jistě další týdny. Deník The Times přitom koncem února tvrdil, že Křetínský o nákupu podílu West Hamu a investici přibližně čtyř miliard korun neuvažuje, právě kvůli hrozícímu sestupu z nejvyšší soutěže. Teď však mají v Londýně úplně jiné starosti.

Do anglického klubu, kde momentálně působí čeští fotbalisté Tomáš Souček a Vladimír Coufal, vstoupil Křetínský v roce 2021. Tehdy investoval v přepočtu pět miliard korun. S ostatními většinovými majiteli má dle britských médií sjednanou opci, na jejímž základě může jejich podíly odkoupit a získat absolutní nadvládu.

Největší úspěch kariéry a pohádka, tak popisuje vítězství v Konferenční lize Tomáš Souček. Slavil i v mixzoněVideo: Sport.cz

Ve West Hamu je také členem představenstva. Na Ostrovech má mimo jiné také podíl v poště Royal Mail a patří mu akcie řetězce supermarketů Sainsbury's. V Česku vlastní například mediální dům Czech News Center. Podle časopisu Forbes byl Křetínský roce 2022 čtvrtým nejbohatším Čechem s uváděným jměním přes 118 miliard korun.

Reklama

  Č. Budějovice - Ml. Boleslav dnes 15 : 00
20230923T15 : 00:00+0200
Č. Budějovice vs. Ml. Boleslav
Č. Budějovice vs. Ml. Boleslav
Č. Budějovice
Ml. Boleslav
  Ostrava - Zlín dnes 15 : 00
20230923T15 : 00:00+0200
Ostrava vs. Zlín
Ostrava vs. Zlín
Ostrava
Zlín
  Slovácko - Karviná dnes 15 : 00
20230923T15 : 00:00+0200
Slovácko vs. Karviná
Slovácko vs. Karviná
Slovácko
Karviná
  Liberec - Teplice dnes 15 : 00
20230923T15 : 00:00+0200
Liberec vs. Teplice
Liberec vs. Teplice
Liberec
Teplice
  Bohemians - Olomouc dnes 18 : 00
20230923T18 : 00:00+0200
Bohemians vs. Olomouc
Bohemians vs. Olomouc
Bohemians
Olomouc
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •