Ukrajina - Česko 23:30Velká dřina, ale české házenkářky potvrdily roli favoritek

Nebyla to vůbec lehká práce. České házenkářky ale úvodní utkání osmifinálové skupiny mistrovství světa zvládly. V dánském Frederikshavnu porazily Ukrajinu 30:23, ale dlouho se jim nedařilo vytvořit si rozhodující náskok. Devíti góly zazářila největší opora týmu Markéta Jeřábková. Národní tým po třetím vítězství na turnaji ještě může pomýšlet na postup do čtvrtfinále, k tomu však bude potřebovat v pátek porazit silné Španělsko a v neděli Brazílii.

Česká házenkářka Markéta Jeřábková střílí v utkání proti Ukrajině

První desetiminutovka se českému výběru vůbec nepovedla. Kvůli četným ztrátám se Ukrajinky prosazovaly z brejků a poté i z křídel a odskočily do vedení 4:2. Charlotte Cholevová navíc selhala ze sedmičky, ale národní tým poté zlepšil obranu a dokázal skóre otočit na 7:5, pak dokonce díky rychlým protiútokům i na 10:6.

Ovšem přišlo hrozivých 45 sekund, kdy Češky dvakrát rychle přišly o míč a rázem se jejich náskok ztenčil na jediný gól. Technických chyb bylo v první půli na obou stranách požehnaně, i kvůli přísnému metru maďarských rozhodčích. Svěřenkyně Benta Dahla jich zaznamenaly deset, Ukrajina ještě o jednu víc.

„Velké množství chyb se mi nelíbilo,“ připustil norský kouč. „Ale jsem spokojený s defenzivou a výkonem brankářky. Martin Galia dobře vycítil moment pro střídání. Sabrina Novotná předvedla výtečný výkon. Obě gólmanky nás na turnaji drží,“ ocenil Dahl.

Novotná si hned po příchodu na hřiště připsala tři důležité zákroky, celkem jich zaznamenala třináct s 50procentní úspěšností. Rozstřílela se opora Markéta Jeřábková a Cholevová těsně před poločasovou sirénou upravila skóre na 15:11.

Favoritkám se však dlouho nedařilo vypracovat si rozhodující trhák, Ukrajinky se ještě dostaly do dvoubrankového kontaktu. Ovšem národní tým držely zkušené opory Jeřábková s Veronikou Malou, která z devíti střel zaváhala pouze jednou a ve 47. minutě zvyšovala na 25:20.

Soupeř předvedl ještě poslední odpor a dvěma trefami v řadě se přiblížil, ale Češky už závěr utkání zvládly. Nakonec si došly pro vítězství o sedm branek a zapsaly povinné dva body do tabulky. „Za výhru jsem rád, zůstáváme ve hře o postup a můžeme nadále bojovat,“ doplnil trenér Dahl.

Utkání osmifinálové skupiny IV mistrovství světa házenkářek ve Frederikshavnu (Dánsko):
Ukrajina–Česko 23:30 (11:15)
Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná – Stříšková, Šustáčková 2, Desortová 1, Stellnerová, Kuxová 1, J. Franková, A. Franková 2, Dresslerová, Zachová 2, Kovářová, Jeřábková 9/1, Malá 8, Jestříbková 1, Cholevová 4.
Nejvíce branek Ukrajiny: Smbatjanová 5/1, Andrijčuková 4. Rozhodčí: Altmar, Horváth (oba Maď.). Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/1. Vyloučení: 2:0. Diváci: 711