Hlavní obsah

Má to cenu? ptal se a přemýšlel o truhlařině. Kousnul se a nyní chce být Procházka oporou Liberce

Před pěti lety už zvažoval, že hokejku vymění za pilu či brusku. Ondřeji Procházkovi bylo 22 let a v Havířově v první lize prožíval psychicky náročné období. „Pomalu jsem si už hledal práci,“ přiznává. Nevzdal se a přes Litoměřice a Karlovy Vary ve 27 letech přestoupil do Liberce, s nímž nyní zahájil přípravu na ledě.

Foto: hokejkv.cz
Článek

Extraligový debut sice prožil už jako osmnáctiletý v dresu Sparty, jenže během následujících sedmi sezon si v nejvyšší soutěži připsal pouhých 15 startů. Jinak hrál o patro níž za Litoměřice, Kadaň, Havířov, Ústí nad Labem… Až v roce 2023 prorazil v Karlových Varech a letos si útočníka vybrali Bílí Tygři, kterým kdysi fandil a obdivoval jejich kapitána Radima Šimka.

Věřil jste před těmi pěti lety, že se ještě do nejvyšší soutěže vrátíte?

Samozřejmě a jsem strašně rád, že jsem se dokázal po těch letech v první lize do extraligy zase zpátky vyšvihnout. Bylo psychicky náročné vidět kluky v mém věku, které jsem potkával v reprezentacích, jak hrají extraligu a někteří i NHL. Bylo to pro mě těžké. Ale kousnul jsem se. V Litoměřicích jsem měl dva skvělé roky, kdy jsem bodoval, hrál dobře. Myslím, že to mě hodně posunulo do Varů. Tam jsem pak dostal taky příležitost pod panem Brukem, kdy mě dost stavěl. Za tu šanci jsem mu vděčný.

Dostal jste se i do situace, kdy jste si říkal, zda hokeje raději nenechat?

V Litoměřicích ne. Ale třeba tři roky předtím, když jsem byl v Havířově, tak jsem si i hledal práci a pomalu jsem si myslel, že už s hokejem končím. A nakonec se to obrátilo, šel jsem postupnými kroky nahoru. Až jsem došel do Liberce. Jsem strašně rád, že jsem tady. Ambice Liberce jsou teď velké. Doufám, že je naplníme.

V jakém oboru jste si v Havířově chystal hledat práci?

Docela mě baví práce se dřevem, takže asi v truhlařině, tesařství, něčem takovém. Ale spíše se mělo jednat o přivýdělek nebo brigádu, protože peníze v Havířově nebyly úplně nějak velké. Ale pak jsem se nakonec dostal do Litoměřic, kde už to bylo i finančně lepší. Už jsem koukal jen na hokej a snažil se ze sebe dostat co nejvíc.

Jste vyučeným truhlářem?

Právě že ne, ale mám rád práci rukama. Vzorem byl taťka, podle něj jsem vždy něco dělal. Ten si u baráku opraví pomalu všechno sám, takže jsem to od něj odkoukal, vždy mě něco přiučil. Jsem zaměřený spíš na práci rukama než hlavou.

Takže když jste si teď zařizoval bydlení v Liberci, dělal jste většinu prací sám?

Jo, zrovna o víkendu jsem stavěl skříně. Šlo o práci se dřevem, takže mě to bavilo a stavěl jsem je s nadšením. Posílal jsem i fotky rodičům, že konečně jsem přes víkend truhlářem, takže super. (usměje se)

Berete to teď jako takovou osobní pohádku, být v kabině například s Radimem Šimkem, když už jste přemýšlel o konci?

Určitě, samozřejmě. Když jsem byl malý, koukal jsem na něj v televizi a teď tady s ním sedím v šatně a bavíme se. Je to úžasný pocit. Když jsem byl malý, fandil jsem Liberci. A když vyhráli titul, tak brácha (Martin Procházka) v tu dobu hrál na Spartě, skončili druzí. Takže jsem to sledoval a věděl, jaká jména tam hrají. Potkávat se teď s nimi v šatně je úžasné.

Je pro vás přesun z Karlových Varů do Liberce velkou změnou?

Ani ne. Větší změnou byl přechod z první ligy do Varů před dvěma roky. Pro mě to byla větší neznámá než jít z extraligy do extraligy. Byla to změna, ale zase ne tak velká.

Foto: Petrášek Radek, ČTK

Tomáš Filippi na prvním tréninku na ledě hokejového klubu Bílí Tygři.

Přitom přechod do extraligy v dresu Karlových Varů ve vašem podání vypadal hladce, bylo tomu tak opravdu?

Když začala sezona, první měsíce byly náročné. V první lize jsem byl zvyklý na něco jiného. Extraliga je rychlejší, souboje v ní jsou tvrdší a systém propracovanější, takže na to jsem si hodně zvykal. Ale snažil jsem se hrát úplně naplno, věřit si a vlastně se to takhle povedlo, že jsem i bodoval a stal se ze mě nechci říkat klíčový hráč, ale hráč, který dokáže skórovat, nahrát, tým podpořit bodově, zápasy třeba i rozhodnout. Jsem rád, že se to podařilo už první rok ve Varech a do druhého jsem už šel s nějakým sebevědomím, že vím, co dokážu, že umím dát gól. Druhý rok to bylo lepší.

A vaší ambicí je tuhle laťku udržet i v Liberci, že?

Určitě udržet, přinejlepším produktivitu ještě i zvýšit, týmu bodově pomoci. Umím dát gól, umím hrát do těla, snažím se se spoluhráči kombinovat, hrát hezký hokej, ale umím hrát i jednoduše, kdy ta práce třeba není až tak vidět, ale pro tým je hodně prospěšná.

Váš vzestup za poslední dva roky připomíná strmost Ještědu, kterou jste v červenci poznal, když jste se s dalšími třemi spoluhráči zúčastnil letní Tygří výzvy, tedy výběhu na symbol Liberce. Musel jste se jako novic zúčastnit?

Určitě jsem si to nevybral. (usměje se) Kluci mi říkali, že nás to čeká, takže jsem si zjišťoval, co to je. A nakonec mě i vybrali. Připravovali mě na to, že to bude těžký. A když jsem to pocítil na vlastní kůži, musím souhlasit. Jsem rád, že to mám za sebou a že příští roky už nepůjdu a zkusí to jiní kluci.

Zvládl jste běžet celou dobu?

Vydržel jsem to tak sto metrů, ani ne minutu. A pak už to bylo tak strmý, že se muselo jít pěšky a pomalu. Strašně bolely nohy, záda. Jsem rád, že jsem to nakonec vyšel i v celkem dobrém čase a umístil se v tabulce v půlce.