Pardubice si pojistily pohár. Sparta také vyhrála

Hokejisté Pardubic si v 50. kole Tipsport extraligy proti Karlovým Varům pojistili triumf v základní části a zisk Poháru Jaroslava Pouzara. Dynamo porazilo Energii po obratu 6:2. Druhá Sparta i přes výhru 4:1 nad Hradcem Králové první místo Východočechů už nemůže ohrozit. Dramatická je nadále situace v boji o čtvrtou pozici. Přes porážku 0:2 ve Vítkovicích patří Brnu, ale naději na přímý postup do čtvrtfinále mají stále i České Budějovice (zdolaly 5:2 Třinec), Liberec (5:2 zvítězil v Olomouci) a Litvínov (0:2 s Kladnem).

Přihlaste se a sledujte exkluzivní videa z Tipsport extraligy
Přihlásit se

Tři týmy v rámci padesátého kola nastoupily ve speciálních dresech.Video: Tipsport Extraliga / BPA

50. kolo: Pardubice - Karlovy Vary

Zápasy tohoto kola doprovodila akce se speciálními dresy, v nichž nastoupily Pardubice, Vítkovice a Kladno.

Pardubičtí prvenství po základní části extraligy obhájili a získali tak Pohár Jaroslava Pouzara podruhé. Východočeši vyhráli i přesto, že inkasovali jako první a ještě po úvodní třetině prohrávali 1:2. Dva góly domácích dal Tomáš Hyka. Hosté z Karlových Varů vyšli naprázdno pošesté za sebou a na třináctou Mladou Boleslav mají k dobru už jen čtyři body.

Zatímco loni triumfovalo Dynamo se ziskem 108 bodů, nyní jich mají svěřenci kouče Marka Zadiny po sedmé výhře za sebou již 117 a druhá Sparta už je nemůže v závěrečných dvou kolech přeskočit. Základní část vyhráli Pardubičtí celkově posedmé v historii - v československé lize to bylo v sezonách 1972/73, 1986/87 a 1988/89 a v české extralize také v ročnících 2002/03 a 2003/04. Titul po výhře v základní části dokázaly vybojovat v samostatné české extralize od sezony 1993/94 vedle Třince a Liberce také pětkrát Vsetín (1994/95, 1996/97, 1997/98, 1998/99 a 2000/01) a dvakrát Sparta (1999/00 a 2001/02).

50. kolo: Sparta - Hradec Králové

Sparta bodovala v devátém utkání v řadě. Osm zápasů v této sérii vyhrála. Dvěma góly a asistencí se na výhře 4:1 nad Hradcem Králové podílel útočník Pavel Kousal. Východočeši prohráli potřetí za sebou a v tabulce jsou devátí. Sparta už určitě skončí po základní části druhá.

Domácí nastoupili bez svého nejproduktivnějšího hráče Chlapíka i nemocného trenéra Grosse a v úvodu čelili aktivitě Mountfieldu. Hosté ale nedokázali překonat brankáře Kořenáře a v 6. minutě prohrávali, protože Kousal prostřelil Laurikainena. Finský gólman dostal v hradecké sestavě šanci poprvé od začátku února. Hosté se v závěru marně snažili duel zdramatizovat, v 57. minutě se odhodlali k power play, místo snížení ale počtvrté inkasovali. Podruhé se trefil Kousal.

50. kolo: Vítkovice - Brno

Vítkovice se derou do horní osmičky tabulky. O vítězství 2:0 nad Kometou se v závěrečné části postaral dvěma góly lotyšský útočník Rihards Bukarts. Ostravané zvítězili popáté v řadě a brankář Lukáš Klimeš si během týdne proti Brnu připsal druhou nulu, celkově svou sedmou v sezoně.

Vítkovice do zápasu nastoupily v retro dresech připomínajících 100 let od založení takzvané Velké Ostravy, základů města v jeho dnešní podobě. Bitva o první gól se protáhla až do posledního dějství a 49. minuty. Nakonec ho s velkým štěstím vstřelil domácí Rihards Bukarts, jehož přihrávku z křídla před branku si brněnský bek Holland srazil bruslí do vlastní branky. Vyrovnat mohl Cingel, ale Klimeš jeho pokus chytil. Brno mělo ještě jednu stoprocentní možnost. V 58. minutě zůstal zčistajasna za vítkovickou obranou Flek, ale i ve svém třetím sólu na Klimeše selhal a přestřelil. Rihards Bukarts pak 40 sekund před koncem do prázdné branky pojistil výhru domácích.

50. kolo: České Budějovice - Třinec

Českobudějovičtí podruhé za sebou bodovali naplno a z pátého místa mají na čtvrté Brno už jen jednobodové manko.

Třetí Oceláři naproti tomu po sérii sedmi duelů bez ztráty vyšli ve druhém vystoupení po sobě naprázdno. Třemi body za dva góly a nahrávku se pod úspěch Motoru podepsal útočník Jan Ordoš.

50. kolo: Plzeň - Mladá Boleslav

Mladoboleslavští po výhře 5:3 na ledě Plzně stále živí teoretickou naději na postup do předkola play off. Hosté díky povedené úvodní třetině získali dvoubrankový náskok, jenže domácí stačili do druhé přestávky vyrovnat.

Třetí tříbodovou výhru z posledních čtyř utkání zajistily Středočechům dvě slepené branky ve třetí části. Dva góly Bruslařů zaznamenal Pavol Skalický a tři asistence si připsal Róbert Lantoši. Indiáni neukončili výsledkovou mizerii, prohráli jedenáctý z posledních 14 zápasů, nebodovali potřetí za sebou.

50. kolo: Olomouc - Liberec

Olomoučtí vedli ještě v polovině duelu s Libercem 2:0, přesto ztratili pátý z posledních šesti zápasů. Hosté mají po obratu ze šestého místa jen dvoubodové manko na čtvrté Brno.

Liberečtí uspěli v pátém z posledních šesti vzájemných zápasů s Olomoucí zejména díky hattricku útočníka Jakuba Rychlovského, jenž se díky třem zásahům dotáhl v čele tabulky střelců na spoluhráče Tomáše Filippiho. Oba góly poražených vstřelil Jakub Orsava, který dnes oslavil 33. narozeniny. Při hře Olomouce bez brankáře tečoval puk za Hrenákova záda Škůrek, ale branka byla kvůli zásahu vysokou holí po kontrole videa odvolána. Risk domácím nakonec nevyšel, pojistku libereckého vítězství přidal do prázdné branky Bulíř.

50. kolo: Kladno - Litvínov

Poslední Kladno vyhrálo jako jistý účastník baráže o udržení třetí z posledních pěti zápasů. Obě branky proti Litvínovu dali v přesilových hrách obránce Jiří Ticháček a kapitán Radek Smoleňák. Lotyšský gólman Mareks Mitens udržel poprvé v české extralize čisté konto. Rytíři potvrdili, že se jim proti Litvínovu daří, a vyhráli osmý z uplynulých deseti vzájemných soubojů.

Domácí nastoupili ve speciálních růžových dresech s usměvavým Rytířem. Trikoty půjdou do dražby a výtěžek z ní, ze sbírky i prodeje z šál, minidresů, náramků nebo podepsaných puků poputuje spolu s příspěvkem klubu 100.000 korun na nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa. Jaromír Jágr, který do zápasu nezasáhl, vyjel ve svém dresu alespoň na rozbruslení.

1.Pardubice5032855193:109117
2.Sparta Praha50316310169:113108