SESTŘIHY: Švédové jasně vyhráli, Čechy ohrožují už jen Lotyši. Švýcaři stále bez zaváhání, trvá i německá série

Hokejové mistrovství světa mělo na programu v neděli čtyři zápasy. V české skupině B Švédsko vyhrálo jasně nad Norskem (7:1), poražení přišli o možnost ucházet se o účast ve čtvrtfinále. V tabulce třetí Čechy tak z pohledu účasti ve vyřazovací části ohrožují už jen Lotyši, kteří otočili souboj s Brity a vyhráli 4:3. Ve skupině A Kazachstán podlehl Německu 4:5 a Švýcarsko si poradilo s Francií (5:2).

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Kazachstán - NěmeckoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Lotyši odpoledne udrželi teoretickou naději na postup do čtvrtfinále. Potřebují v úterý porazit v posledním utkání ve skupině Švédy a ještě spoléhat na souhru dalších výsledků ve skupině.

S posledním týmem tabulky skupiny B už prohrávali 1:3, ale díky třem využitým přesilovým hrám vývoj otočili. Třemi asistencemi se na vítězství podílel útočník Martinš Dzierkals, který v této sezoně působil v extraligové Plzni.

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Velká Británie - LotyšskoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Lotyši ztrácejí dva body na třetí Česko i na čtvrté Spojené státy americké a potřebovali by k posunu do play off vedle výhry nad výběrem Tří korunek zaváhání jednoho z těchto týmů. Velká Británie má na kontě stále jen bod a k udržení mezi elitou potřebuje v pondělí v běžné hrací době porazit Rakousko. Čechy ještě čekají souboje s USA a Finskem.

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Švédsko - NorskoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Švédové až do 28. minuty vedli o jediný gól, než zvýšila na 2:0 čerstvá posila Tre kronor William Nylander. Vedle toho přidal i dvě nahrávky. Třemi body (2+1) se zaskvěl i další útočník Jacob Peterson. Vítězové využili čtyři z pěti přesilových her. Ve skupině B se dotáhli o bod za vedoucí Finy.

Švýcaři porazili Francii 5:2 a zůstávají i po šestém utkání bez ztráty bodu. K vítězství ve skupině A stačí svěřencům trenéra Patricka Fischera v úterním závěrečném utkání s Německem i bod. S Francií sice Švýcaři prohrávali po první třetině 0:2, ale i díky dvěma brankám a jedné asistenci kapitána Nica Hischiera výsledek otočili. Tři body za gól a dvě přihrávky si připsal také obránce Dean Kukan.

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Švýcarsko - FrancieVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Německo si dnes připsalo páté vítězství v řadě, poté co porazilo Kazachstán 5:4. Utkání bylo ale nečekaně dramatické a o výhře favorita rozhodl až gól útočníka Yasina Ehlize z 48. minuty. Kazachstán je bez bodu poslední a v pondělí bude proti Itálii hájit účast v elitní skupině MS i pro příští rok.

Mistrovství světa v hokeji
Skupina A (Helsinky):
Kazachstán - Německo 4:5
Branky: 3. Starčenko, 16. Petuchov, 40. Akolzin, 41. N. Michajlis, - 5. J. Müller, 17. Pföderl, 19. Fischbuch, 26. Reichel, 48. Ehliz
Švýcarsko - Francie 5:2
Branky: 21. a 60. Hischier, 33. Riat, 36. Ambühl, 52. Kukan - 5. Texier, 14. Claireaux
Skupina B (Tampere):
Velká Británie - Lotyšsko 3:4
Branky: 6. Perlini, 13. Neilson, 27. Hook - 25. Batna, 35. Jaks, 52. Rihards Bukarts, 54. Džerinš
Švédsko - Norsko 7:1
Branky: 12. a 29. Peterson, 32. a 50. Asplund, 28. Nylander, 38. Wallmark, 44. Friberg - 41. Fladeby