MS V HOKEJI: Lotyši výhrou nad Švýcarskem poslali domů Slováky a přeskočili i český tým

Základní část letošního MS v hokeji je minulostí. A zatímco o dvou sestupujících z elitní divize bylo rozhodnuto s předstihem, postupový čtvrtfinálový rébus čekal na vyřešení až do úplného konce dvanáctého hracího dne šampionátu. Roli hybatele dění převzal tým Lotyšska, který porazil dosud suverénní Švýcarsko 4:3 v prodloužení a výrazně tak promluvil do podoby konečné tabulky skupiny B. Český tým jde po prohře s Kanadou 1:3 do čtvrtfinále z posledního postupového místa, Slovensku k postupu nepomohla ani výhra 4:1 nad Norskem. V "áčku" si pojistili první místo Američané výhrou 4:3 v prodloužení nad druhým Švédskem. Finové potvrdili třetí místo výhrou 7:1 nad Dánskem a Němci stvrdili postup mezi osm nejlepších vítězstvím 5:0 nad Francií.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání MS Kanada - ČeskoVideo: Česká televize

Češi sice dokázali po pohledné kličce Martina Kauta odpovědět v úvodu druhé třetiny na kanadské, víc ale nezmohli.  V čase 44:09 rozhodl obránce Tyler Myers a 36 sekund před koncem při power play dal výsledku konečnou podobu spornou brankou Lawson Crouse.

Češi tak přišli o šanci na druhou příčku tabulky a na konečné umístění si museli počkat až do závěru posledního duelu mezi Lotyšskem a Švýcarskem. V něm domácí tým dvakrát vedl a nakonec dokázal po obratu soupeře vynutit prodloužení.

Sestřih utkání MS Švýcarsko - LotyšskoVideo: Česká televize

To nakonec k bouřlivé radosti lotyšských fanoušků rozhodl v 63. minutě Balcers a trefa forvarda Tampy Bay kromě výsledku rozhodla také o složení čtvrtfinálových dvojic a podobě stěhování mezi Tampere a Rigou.

19:20 Švédsko - Lotyšsko
Pozn.: Začátky zápasů jsou uvedeny v SELČ.

Slovenští hokejisté šli na led už dopoledne a pokud si chtěli uchovat naději na postup do čtvrtfinále, museli bezpodmínečně porazit Norsko. A v tomto duchu i začali, když po brankách Hrivika, Cehlárika a Lantošiho ovládli úvodní dvacetiminutovku 3:0. Norové sice v prostřední části díky Vikingstadovi snížili, na více než konečnou prohru 1:4 jim to však nestačilo. Slovenská naděje ale večer s ohledem na výsledek Lotyšska zhasla.

Sestřih utkání MS Slovensko - NorskoVideo: Česká televize

Německu stačilo k postupu do čtvrtfinále proti bez ambicí hrající Francii jakkoliv bodovat. O pohodovém vítězství rozhodl favorit utkání již po dvou třetinách, kdy vedl o tři branky a utkání tak dovedl k pohodovému tříbodovému konci. Německé vítězství v konečném poměru 5:0 tak vzalo poslední zbytky naděje na případný postup Dánsku.

Sestřih utkání MS Německo - FrancieVideo: Česká televize

Dánové pak už s vědomím vyřazení v souboji s domácím Finskem zcela propadli a rozloučili se s turnajem potupnou prohrou 1:7.

Sestřih utkání MS Finsko - DánskoVideo: Česká televize

Američané vyhráli i sedmý zápas a ovládli skupinu A. Švédové ve třetí třetině smazali dvoubrankové manko, ale nakonec poprvé na šampionátu prohráli a do play off vstoupí z druhého místa. Utkání, ve kterém proti sobě nastoupil tým s nejproduktivnějším útokem a mužstvo s nejlepší obranou na turnaji, rozhodl v čase 61:37 obránce Dylan Samberg.

Sestřih utkání MS Švédsko - USAVideo: Česká televize

Mistrovství světa v hokeji 2023
Skupina A (Tampere):
Německo - Francie 5:0
Branky: 4. Ehl, 16. Tiffels, 23. Peterka, 44. Fischbuch, 54. Kastner
Švédsko - USA 3:4 po prodl.
Branky: 10. a 55. Carlsson, 58. Liljegren - 17. Bonino, 34. Garland, 40. Hutson, 62. Samberg.
Finsko - Dánsko 7:1
Branky: 3. Anttilla, 4. Ohtamaa, 19. Pokka, 23. Bjorninen, 36. Lammikko, 39. Kapanen, 43. Matinpalo - 43. Ehlers.
Skupina B (Riga):
Slovensko - Norsko 4:1
Branky: 4. Hrivík, 8. Cehlárik, 16. Lantoši, 59. Pánik - 24. Vikingstad
Kanada - Česko 3:1
Branky: 20. Krebs, 45. Myers, 60. Crouse - 23. Kaut.
Švýcarsko - Lotyšsko 3:4 v prodl.
Branky: 27. Fiala, 48. Miranda, 54. Ambühl - 22. Freibergs, 27. Abols, 55. Daugavins, 63. Balcers.