MS v hokeji 2023 zná svého vítěze. Kompletní výsledky světového šampionátu a konečné pořadí zemí

86. ročník mistrovství světa, kterého se ujala lotyšská Riga a finské Tampere, zná své vítěze. Stali se jím již po osmadvacáté v historii Kanaďané, kteří porazili Německo 5:2. Historicky první medaili si připisují Lotyši po porážce USA v zápase o 3. místo. Na Sport.cz naleznete kompletní výsledky MS v hokeji 2023:

Český tým bodově táhne zejména útočník Dominik Kubalík.

Podpora domácího publika i velká bojovnost dovedla lotyšský tým k zisku bronzové medaile. Stalo se tak vůbec poprvé v hokejové historii pobaltské země. Hrdinou utkání byl obránce Kristians Rubins, který pět minut před koncem vyrovnal na 3:3. V následném prodloužení pak po 82 vteřinách zápas rozhodl a Lotyšsko mohlo začít společně s celou arénou slavit.

Pro zisk rekordního 28. titulu se země javorového listu pořádně zapotila. Němečtí hokejisté se hned dvakrát ujali jednogólového vedení, zápas se následně zlomil v 45. minutě zásluhou druhého gólu útočníka Blaisa, který otočil skóre na 3:2 ve prospěch Kanady. Závěr zápasu již měl pod kontrolou zámořský celek, který skóre upravil na finální podobu 5:2.

Konečné pořadí zemí na MS v hokeji 2023

Česká republika po nepříliš povedeném šampionátu skončila na konečném osmém místě. Kvůli nejhoršímu výsledku novodobé historie kleslo Česko také v žebříčku IIHF na průběžné osmé místo.

16.Slovinsko - sestup do I. divize

Z elitní skupiny pro následující rok vypadlo Maďarsko se Slovinskem. Na MS v hokeji 2024 je nahradí Velká Británie a Polko.

Tabulky skupin MS v hokeji 2023

Obhajovat titul měli domácí Finové, kteří v loňském ročníku porazili Kanadu 4:3 v prodloužení. Připomeňme, že český tým bral loni bronz po výtečném výkonu proti USA, které po obratu deklasoval vysoko 8:4.

Skupiny MS v hokeji 2023 ve Finsku a Lotyšsku

Základní skupiny jsou na mistrovství světa sestaveny podle žebříčku Mezinárodní hokejové federace, jemuž v současnosti vévodí Finové. Současně je možné uplatnit právo pořadatelské země pro jednu výměnu týmů mezi skupinami. Ta se letos týká právě Česka a USA, které se navzájem prohodily.

Místo konání

Hala v Tampere, která pojme přibližně 13 500 diváků, by měla znovu hostit medailové zápasy. Arena Riga v hlavním městě Lotyšska má kapacitu přes 10 tisíc míst a hrálo se zde mistrovství světa také v roce 2006 i 2021.

Nominace MS v hokeji 2023

Finský trenér Kari Jalonen do své finální nominace, kterou oznámil po skončení Českých hokejových her, zařadil celkem 25 hráčů (tři brankáři, osm obránců a čtrnáct útočníků).

Brankáři
Šimon Hrubec (ZSC Lions/Švý), Marek Langhamer (Tampere/Fin), Karel Vejmelka (Arizona/NHL)
Obránci
Tomáš Dvořák (Pardubice), Jan Košťálek (Pardubice), Michal Kempný (Sparta Praha), David Němeček (Sparta Praha), Tomáš Kundrátek (Kometa Brno), Michal Jordán (Rapperswil-Jona/Švýc.), Ronald Knot (Tucson/AHL), Jakub Zbořil (Boston/NHL)
Útočníci
David Tomášek (Sparta Praha), Vladimír Sobotka (Sparta Praha), Ondřej Beránek (Karlovy Vary), Jiří Černoch (Karlovy Vary), Filip Chlapík (Ambri-Piotta/Švýc.), Michael Špaček (Ambri-Piotta/Švýc.), Jiří Smejkal (Oskarshamn/Švéd.), Jakub Flek (Kometa Brno), Daniel Voženílek (Oceláři Třinec), Roman Červenka (Rapperswil-Jona/Švýc.), Martin Kaut (San Jose/NHL), Dominik Kubalík (Detroit/NHL), Radim Zohorna (Toronto Marlies/AHL), Radan Lenc (HV71/Švéd.)

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.