MS V HOKEJI: Zlato bere Kanada, přemohla Němce. Lotyši slaví bronz

Je jasno. Hokejisté Kanady získali 28. titul mistrů světa. Ve finále v Tampere zdolali Německo 5:2, přestože inkasovali jako první a ještě po 37 minutách prohrávali 1:2. Dvěma góly pomohl k obratu útočník Samuel Blais, jehož druhý zásah v čase 44:51 byl vítězný. Bronzové medaile si odvezou hráči Lotyšska, kteří porazili Spojené státy po prodloužení 4:3.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih finále MS Kanada - Německo Video: Česká televize

Němci hráli finále poprvé a medaili z MS získali po dlouhých 70 letech. Na zlato ale ani tentokrát nedosáhli.

Do vedení je poslal John Peterka a po Blaisově vyrovnání jim vrátil náskok Daniel Fischbuch. Stav 2:2 zařídil Lawson Crouse. Kanadský tým pak ovládl třetí třetinu, v níž se prosadili opět Blais, kapitán Tyler Toffoli a v závěru do prázdné branky Scott Laughton.

Kanaďané se rekordním 28. zlatem odpoutali v historickém pořadí od Ruska a bývalého Sovětského svazu. V roli obhájce prvenství dorazí za rok na šampionát do Česka. Němci získali třetí stříbro, vedle toho mají v medailové sbírce z MS i bronz.

V 52. minutě přišel okamžik, který finále definitivně rozhodl a poslal Němce do kolen. Němci se dostali do přečíslení tří na dva, jenže Noebelsovi při něm sklouzl puk z hole a na druhé straně jeli Kanaďané tři na jednoho. Toffoli vzal na sebe koncovku sám a zacílil přesně mezi Niederbergerovy betony.

Takřka tři a půl minuty před koncem sáhli Němci ke hře bez gólmana. Brzy nato mohl dovršit hattrick Blais, ale střelou takřka přes celou délku kluziště prázdnou branku těsně minul. Drama se však nekonalo, necelé dvě minuty před závěrečnou sirénou celého turnaje skóroval Laughton.

Sestřih utkání o 3. místo USA - LotyšskoVideo: Česká televize

Hokejisté Lotyšska vstoupili do ze svého pohledu historické bitvy o bronz ve velkém stylu a podobně jako proti Kanadě se ujali jako první vedení, když se v 8. minutě prosadil Roberts Bukarts. Už o necelé dvě minuty však bylo vyrovnáno po trefě Grimaldiho.

Lotyšům vrátil vedení v 17. minutě Jaks, ale ani v tomto případě se outsider neradoval dlouho. Znovu Grimaldi se postaral o to, že po první třetině šly oba týmy do kabin za nerozhodného stavu 2:2.

Miks Indrasis (70) v zápase proti Spojeným státům

Ve druhé třetině branka nepadla, té se k smůle většiny fanoušků dočkali až v 47. minutě, kdy zámořský tým poprvé poslal do vedení Coronato. Lotyši se však zlomit nenechali, v 55. minutě srovnal Rubins a poslal zápas do prodloužení.

A byl to opět pětadvacetiletý obránce Calgary, který ve druhé minutě prodloužení znovu prostřelil DeSmithe a rozhodl o historickém bronzu pro svou zemi.

Mistrovství světa v hokeji 2023
O 3. místo
USA - Lotyšsko 3:4, po prodl.
Branky: 10. a 20. Grimaldi, 47. Coronato - 8. R. Bukarts, 17. Jaks, 55. a 62. Rubins
Finále
Kanada - Německo 5:2
Branky: 11. a 45. Blais, 38. Crouse, 52. Toffoli, 59. Laughton  - 8. Peterka, 34. Rischbuch