Buffalo - Detroit 6:3Kubalík i Hertl dali dva góly, výhru ale neslavili. Vejmelka vychytal vítězství pro Arizonu

Ani dva góly českého hokejového útočníka Dominika Kubalíka nestačily Detroitu k výhře na ledě Buffala. Red Wings prohráli 3:6 a ztratili po dvou výhrách. Potřetí za sebou vyhráli hokejisté Arizony, kteří porazili Toronto 6:3. Brankář Karel Vejmelka pomohl Coyotes k vítězství 29 zásahy. Útočník Tomáš Hertl se blýskl dvěma góly a asistencí, San Jose i přes to podlehlo Philadelphii 3:4 v prodloužení.

Hokejisté Detroit Red Wings sice slaví na ledě Buffala Sabres, ale zápas pro ně dobře nedopadl. Dva góly dal v utkání český hokejista Dominik Kubalík (81).

Hertl si v 10. minutě našel prostor mezi kruhy a střelou zápěstím otevřel skóre zápasu. Druhý gól přidal odchovanec pražské Slavie v přesilovce těsně před polovinou utkání. Když v úvodu třetího dějství český útočník našel rozjetého Kevina Labanca, jenž zvýšil na 3:1, zdálo se, že si Žraloci zápas pohlídají. Philadelphia však dokázala srovnat a v prodloužení rozhodl o její výhře obránce Anthony DeAngelo.

"Za stavu 3:1 všechno vypadalo nadějně, bohužel jsme již po několikáté v sezoně nezvládli třetí třetinu a zápas jsme prohráli. Zdá se, že máme problém dovést utkání do vítězného konce," posteskl si Hertl.

Dvěma asistencemi pomohl Sharks alespoň k bodu nejproduktivnější obránce soutěže Erik Karlsson. Dvojnásobný držitel Norris Trophy pro nejlepšího beka NHL v dosavadním průběhu ročníku získal 50 bodů a zažívá nejúspěšnější vstup do sezony v kariéře.

K získání padesáti bodů mu stačilo pouze 37 zápasů. Jen tři obránci v historii NHL dosáhli na tuto metu rychleji. Hned šestkrát se to povedlo Bobbymu Orrovi, třikrát Paulovi Coffeymu a jednou Alu MacInnisovi.

Kubalík ve třetí třetině zápasu s Buffalem protrhl své devítizápasové čekání na gól. Ve 43. minutě využil výborné práce Elmera Söderbloma a snížil na 1:5. O dvě minuty později přidal po nahrávce Josepha Velena druhou trefu a svým 12. gólem v sezoně vrátil Detroit do hry. "Dávat góly je fajn, ale prohráli jsme, takže z toho nemohu mít radost," řekl český útočník.

Na rozdíl dvou branek snížil ve 48. minutě Jordan Oesterle, více už ale Red Wings nestihli. Při risku bez brankáře inkasovali z hole Kylea Okposa šestý gól a po dvou výhrách tentokrát zaváhali. Okposo v závěru zápasu uzavřel hattrick a zdvojnásobil tak svůj dosavadní gólový účet.

Buffalo kvůli silnému blizardu, který ochromil celé město, odehrálo první zápas od 19. prosince. "Byl to mimořádný zápas. Jsem rád, že po událostech, které se staly o víkendu, jsme zase mohli naskočit do zápasu. Doufám, že jsme lidem v nelehké době vykouzlili alespoň lehký úsměv na tváři," řekl Okposo po svém třetím hattricku v kariéře.

Hokejisté Arizony potvrdili, že se jim na Toronto daří. V roce 2022 Coyotes porazili kanadský klub ve všech čtyřech zápasech a hned ve třech případech u toho byl český gólman Vejmelka. Ve čtvrtečním utkání rodák z Třebíče kryl 29 střel a pojedenácté v sezoně dovedl Arizonu k výhře.

Dvěma góly včetně rozdílové branky na 4:3 se blýskl Jack McBain. Tři body zaznamenal Barrett Hayton. "Jack (McBain) odehrál skvělý zápas. Hrál s vášní, byl rychlý a dostatečně důrazný. Dva góly jsou pro něj odměnou," chválil McBaina, jenž poprvé v NHL vstřelil dvě branky, trenér Coyotes Andre Tourigny.

Aleksander Barkov pěti body za tři góly a dvě asistence řídil vysokou výhru Floridy 7:2 nad Montrealem. Finský útočník se vrátil po třízápasové pauze způsobené zraněním kolena ve velkém stylu, na hattrick mu stačilo 15 minut a 22 sekund. Dvěma góly Barkovovi sekundoval Matthew Tkachuk.

Do čela Západní konference vystoupal Dallas, který porazil Minnesotu 4:1 a vyhoupl se před Vegas. Dvěma góly se na výhře 4:1 podílel Tyler Seguin. Vyhráli také hokejisté Los Angeles, kteří na Západě drží třetí příčku. Kings otočili zápas s Coloradem, které porazili 5:4 po samostatných nájezdech.

Výsledky NHL
Buffalo - Detroit 6:3 (1:0, 4:0, 1:3)
Branky: 32., 35 a 57. Okposo, 16. a 31. Mittelstadt, 22. J. Skinner - 43. a 45. Kubalík, 48. Oesterle. Střely na branku: 35:31. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Okposo, 2. Mittelstadt, 3. J. Skinner (všichni Buffalo).
Tampa Bay - NY Rangers 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 46. Point, rozhodující sam. nájezd Killorn - 13. Zibanejad. Střely na branku: 40:46. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Šesťorkin (NY Rangers), 3. Kučerov (Tampa Bay).
Florida - Montreal 7:2 (3:2, 1:0, 3:0)
Branky: 3., 12. a 16. Barkov, 27. a 48. M. Tkachuk, 45. Verhaeghe, 50. Luostarinen- 15. Xhekaj, 20. Josh Anderson. Střely na branku: 41:27. Diváci: 19.623. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. M. Tkachuk, 3. Verhaeghe (všichni Florida).
Washington - Ottawa 3:4 v prodl. (0:0, 3:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 22. Ovečkin, 24. D. Strome, 36. Kuzněcov - 55. a 62. DeBrincat, 29. Sanderson, 40. Stützle. Střely na branku: 25:45. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. DeBrincat (Ottawa), 2. Kuemper, 3. D. Strome (oba Washington).
NY Islanders - Columbus 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 28. Pageau, 37. Barzal - 60. Bemström. Střely na branku: 36:21. Diváci: 17.225. Hvězdy zápasu: 1: Pageau, 2. Sorokin, 3. Barzal (všichni NY Islanders).
Minnesota - Dallas 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)
Branky: 18. Kaprizov - 8. Seguin, 44. W. Johnston, 54. Jamie Benn, 58. Seguin. Střely na branku: 24:43. Diváci: 19.316. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. Heiskanen (oba Dallas), 3. M.-A. Fleury (Minnesota).
Winnipeg - Vancouver 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)
Branky: 34. 40. a 60. Scheifele, 36. Dubois z trestného střílení - 1. Kuzmenko, 54. Garland. Střely na branku: 39:22. Diváci: 15.325. Hvězdy zápasu: 1. Gagner, 2. Scheifele, 3. Dubois (všichni Winnipeg).
Colorado - Los Angeles 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 4:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 25. Compher, 36. Cogliano, 37. Makar, 39. Rodrigues - 9. Vilardi, 34. Danault, 42. Iafallo, 55. Sean Walker. Střely na branku: 27:27. Diváci: 18.132. Hvězdy zápasu: 1. Vilardi (Los Angeles), 2. Makar, 3. Rodrigues (oba Colorado).
Arizona - Toronto 6:3 (1:2, 1:1, 4:0)
Branky: 54. a 58. McBain, 1. Bjugstad, 27. Chychrun, 45. Moser, 60. Hayton - 10. Holmberg, 13. Järnkrok, 32. Kerfoot. Střely na branku: 23:32. Karel Vejmelka za Arizonu odchytal celý zápas, inkasoval tři branky z 32 střel a úspěšnost zákroků měl 90,9 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. McBain, 2. Moser, 3. Bjugstad (všichni Arizona).
St. Louis - Chicago 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 4. Leivo, 29. Rosén, 60. Saad - 10. P. Kane. Střely na branku: 29:22. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Binnington, 2. Schenn, 3. Rosén (všichni St. Louis).
San Jose - Philadelphia 3:4 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 10. a 29. Hertl, 41. Labanc (Hertl) - 11. Konecny, 46. Tippett, 58. Laughton, 62. DeAngelo. Střely na branku: 28:26. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. E. Karlsson (oba San Jose), 3. Konecny (Philadelphia).