Pittsburgh - Boston 5:6 PPPřestřelka v Pittsburghu, Pastrňáka zastoupili krajani

Trojice českých hokejistů se bodově podílela v úterním programu NHL na výhře Bostonu nad Pittsburghem 6:5 v prodloužení. Při přestřelce skórovali Pavel Zacha a Jakub Lauko, kanonýr hostů David Pastrňák jednou asistoval. Jednu nahrávku v dresu poražených Penguins zaznamenal také obránce Jan Rutta, Boston si upevnil pozici lídra soutěže. Jedenáct gólů bylo k vidění také v Edmontonu, Oilers hlavně zásluhou elitní dvojice Leon Draisaitl, Connor McDavid zdolali Nashville 7:4. Jednačtyřiceti zákroky se při výhře Arizony 3:1 nad Floridou blýskl Karel Vejmelka. V zápase San Jose s Anaheimem, který vyhráli hostující Ducks 6:5 po samostatných nájezdech, si připsal dvě asistence domácí útočník Tomáš Hertl.

Brankář Bostonu Linus Ullmark likviduje šanci Joshe Archibalda z Pittsburghu.

Přestřelku mezi Bostonem a Pittsburghem načal již po třiceti sekundách hry Sidney Crosby. Bruins ale ještě v první třetině skóre otočili. Podíl na tom měl i dvaadvacetiletý Lauko, jenž vstřelil gól na 2:1. Český útočník po skvělé přihrávce Nicka Foligna zakončil rychlý protiútok a ve svém šestém zápase v NHL ukončil čekání na první trefu.

Pittsburgh pak za 12 minut druhé třetiny vstřelil čtyři branky a otočil stav na 5:2, závěr zápasu ale patřil Bostonu. Ještě v průběhu druhé části snížil Brad Marchand. Kontaktní branku vstřelil v 52. minutě Zacha, jenž šikovně tečoval zakončení Hampuse Lindholma a vyrovnání obstaral minutu a 17 sekund před koncem po Pastrňákově nahození před branku Taylor Hall. "Je to klišé, ale do poslední chvíle jsme věřili, že dokážeme vyrovnat. I přes to, že se nám nevydařil vstup do druhé třetiny, jsme se nevzdali a nakonec jsme si odvezli cenné dva body," řekl Hall.

Rozhodující branku vstřelil v čase 63:37 obránce Lindholm, který si v duelu připsal čtyři body za gól a tři asistence. "Cítil jsem se sebevědomě, tak jsem zkusil zakončit a spadlo to tam. Dnes to byl přesně ten zápas, kdy jde všechno tak, jak potřebujete," řekl Lindholm.

Vejmelka byl za výkon v duelu s Floridou vyhlášen první hvězdou zápasu. Český brankář chytal s úspěšností přesahující 97 procent a pomohl Arizoně ke třetí výhře v sezoně. "Jsem rád, že jsme vyhráli. Porazit tak kvalitní tým je opravdu cenné," řekl Vejmelka.

Arizona se po předsezonním přesunu do arény v Tempe dočkala prvního úspěchu na vlastním ledě. "Bylo to skvělé. Diváci v poslední minutě stáli a hnali nás za výhrou. I když je ta hala malá, panuje v ní dobrá atmosféra," pochvaloval si nový domov Coyotes střelec vítězného gólu Nick Ritchie.

Zápas se Seattlem se vůbec nevydařil brankáři Calgary Danielu Vladařovi. Rodák z Prahy inkasoval pět branek z 26 střel a musel strávit prohru 4:5. Kraken vyhrál podruhé za sebou a posunul se na čtvrtou příčku Západní konference.

Hertl asistoval u prvního a posledního gólu Sharks, oba přitom znamenaly vyrovnání. Hattrickem a jednou nahrávkou se blýskl jeho spoluhráč Erik Karlsson, jenž je s 15 body (9+6) nejproduktivnějším obráncem soutěže.

Při výhře Edmontonu 7:4 nad Nashvillem se zaskvěl hattrickem Evander Kane, ještě produktivnější ale byli jeho hvězdní spoluhráči Connor McDavid a Leon Draisaitl. První dal dva góly a na dva přihrál, druhý si připsal dokonce pět bodů za branku a čtyři asistence. Oba odskočili Pastrňákovi v čele kanadského bodování soutěže. McDavid má 22 bodů (11+11), Draisaitl o jeden méně (5+16). Český útočník následuje s bilancí 18 (7+11).

Výsledky úterních zápasů NHL:
Tampa Bay - Ottawa 4:3 (0:1, 1:1, 3:1)
Branky: 24. Sergačov, 52. Killorn, 53. Point, 58. Kučerov - 6. Gambrell, 33. M. Joseph, 52. Giroux. Střely na branku: 34:15. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Point (oba Tampa Bay), 3. Joseph (Ottawa).
NY Rangers - Philadelphia 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka: 65. Kreider. Střely na branku: 36:19. Diváci: 17 206. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Šesťorkin (oba NY Rangers), 3. Hart (Philadelphia).
Pittsburgh - Boston 5:6 v prodl. (1:2, 4:1, 0:2 - 0:1)
Branky: 1. Crosby, 22. Malkin, 29. Archibald (Rutta), 32. Rust, 32. Rakell - 6. Coyle, 14. Lauko, 33. Marchand, 52. Zacha, 59. Hall (Pastrňák), 64. H. Lindholm. Střely na branku: 38:40. Diváci: 17 629. Hvězdy zápasu: 1. Lindholm, 2. Hall (oba Boston), 3. Malkin (Pittsburgh).
Washington - Vegas 2:3 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 4. M. Johansson, 22. T. van Riemsdyk - 19. Eichel, 55. W. Carrier, 62. Theodore. Střely na branku: 21:31. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Theodore (Vegas), 2. Lindgren, 3. Strome (oba Washington).
Chicago - NY Islanders 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Branky: 51. J. Toews - 18. Lee, 48. Nelson, 60. Parise. Střely na branku: 22:33. Diváci: 12 523. Hvězdy zápasu: 1. Nelson, 2. Lee (oba NY Islanders), 3. Toews (Chicago).
Dallas - Los Angeles 5:2 (1:0, 4:2, 0:0)
Branky: 7. a 31. Hintz, 30. J. Robertson, 31. Seguin, 39. Pavelski - 26. Fiala, 35. Kaliyev. Střely na branku: 40:23. Diváci: 18 374. Hvězdy zápasu: 1. Heiskanen, 2. Hintz, 3. Robertson (všichni Dallas).
Calgary - Seattle 4:5 (0:1, 2:1, 2:3)
Branky: 27. Zadorov, 29. Kadri, 42. Toffoli, 42. Lewis - 15. Soucy, 34. Geekie, 49. Sprong, 52. Gourde, 54. Beniers. Střely na branku: 40:26. Daniel Vladař odchytal za Calgary 58 minut a 19 sekund, inkasoval pět branek z 26 střel a úspěšnost zákroků měl 80,8 procenta. Diváci: 16 803. Hvězdy zápasu: 1. Gourde (Seattle), 2. Toffoli (Calgary), Bjorkstrand (Seattle).
Edmonton - Nashville 7:4 (4:1, 1:1, 2:2)
Branky: 5., 8. a 59. E. Kane, 8. a 28. McDavid, 15. Ryan, 49. Draisaitl - 1. Ekholm, 30. Johansen, 45. F. Forsberg, 58. Niederreiter. Střely na branku: 36:23. Diváci: 16 812. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. McDavid, 3. E. Kane (všichni Edmonton).
Vancouver - New Jersey 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Branky: 37. a 58. Horvat - 5. Hischier, 19. M. McLeod, 30. Mercer, 32. Šarangovič, 59. J. Hughes. Střely na branku: 23:37. Diváci: 18 548. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes (New Jersey), 2. Horvat (Vancouver), 3. Šarangovič (New Jersey).
Arizona - Florida 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky: 34. Crouse, 49. N. Ritchie, 59. Keller - 29. White, Střely na branku: 21:42. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval jeden gól z 42 střel a úspěšnost zákroků měl 97,6 procenta. Diváci: 4500. Hvězdy zápasu: 1. Vejmelka, 2. Ritchie, 3. Crouse (všichni Arizona).
Minnesota - Montreal 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Branky: 24. a 35. Kaprizov, 22. Shaw, 57. Boldy - 54. Suzuki. Střely na branku: 31:35. Diváci: 16 385. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Kaprizov, 3. Shaw (všichni Minnesota).
San Jose - Anaheim 5:6 po sam. nájezdech. (2:3, 2:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 7., 7. a 58. E. Karlsson (na první a třetí Hertl), 24. a 36. Meier - 6. a 20. Henrique, 11. Vatrano, 36. R. Strome, 52. Comtois, rozh. nájezd Terry. Střely na branku: 44:44. Diváci: 10 058. Hvězdy zápasu: 1. Karlsson, 2. Meier, 3. Hertl (všichni San Jose).