Columbus - Ottawa 1:2Voráček bodoval a dostihl slavného krajana

Asistence českého hokejového útočníka Jakuba Voráčka Columbusu k domácí výhře v nedělním utkání NHL nad Ottawou nepomohla. Hokejisté Blue Jackets podlehli Senators 1:2. Svou 26. asistencí v sezoně si kladenský rodák v NHL připsal 765. bod v kariéře a v historickém pořadí českých hokejistů vyrovnal na čtvrtém místě Václava Prospala. Nikdo z jeho krajanů se už v nedělním programu neprosadil.

Český útočník Jakub Voráček z Columbusu v souboji s hráči Ottawy.

Voráček ve 20. minutě připravil vyrovnávací branku pro Seana Kuralyho. Český útočník dostal po přihrávce Zacha Werenského spoustu prostoru v pravém kruhu, namísto střely z ideální pozice ale ještě zvolil přihrávku a vyzval Kuralyho ke vstřelení šesté branky v sezoně. Voráček si po parádní akci připsal dvaadvacátou první asistenci v sezoně a nadále se drží v elitní trojici celé NHL. Lépe na tom jsou pouze Jonathan Huberdeau (24) a Nathan MacKinnon (23).

Dvaatřicetiletý křídelník v dosavadním průběhu sezony zapsal 27 bodů za jeden gól a šestadvacet asistencí a mezi Čechy je čtvrtý nejproduktivnější. Na čtvrté místo se mezi českými hokejisty dotáhl také v historických statistikách.

V historických statistikách má po 1005. zápase v základní části NHL na kontě 217 gólů a 548 asistencí, Prospal je už před ním jen díky většímu počtu branek (255+510 z 1108 utkání). Před nimi jsou pouze Jaromír Jágr (1921 bodů), Patrik Eliáš (1025) a Milan Hejduk (805).

Rozhodující moment zápasu přišel v 37. minutě, kdy se Tim Stützle prosmýkl mezi obránci Blue Jackets a povedeným bekhendovým blafákem vystřelil Ottawě výhru.

"Je to frustrující, měli jsme několik výborných gólových příležitostí, ale nedokázali jsme je dotáhnout. Já sám jsem se dostal do pár zajímavých šancí, ale volil jsem špatná řešení. Namísto jednoduchého zakončení jsem se snažil vymýšlet něco navíc a bohužel to nevyšlo. Dnes jsme měli vstřelit víc než jednu branku, ale bohužel to nevyšlo, i takové zápasy jsou," řekl zklamaný Voráček.

Pittsburgh s Dominikem Simonem otočil vývoj zápasu s Winnipegem a po výhře 3:2 po samostatných nájezdech oslavil páté vítězství v řadě. Jets po dvou třetinách vedli 2:0, ale domácí Penguins pak díky dvěma gólům během pouhých devíti sekund vyrovnali. Na konci 47. minuty snížil Kasperi Kapanen a v čase 47:04 srovnal Jeff Carter. Obrat dokonal v samostatných nájezdech jediný úspěšný střelec Sidney Crosby. Simon odehrál těsně přes 12 minut a připsal si kladný bod ve statistice plus/minus.

Pavel Zacha hokejistům New Jersey k výhře nad Los Angeles nepomohl. Za 14 minut zapsal jeden záporný bod a jednu střelu na branku. Devils i přes dva góly Jaspera Bratta z první třetiny podlehli na domácím ledě Kings 2:3. Vítěznou branku vstřelil Carl Grundström.

Prohrála také Florida s Radkem Gudasem, Panthers podlehli Seattlu 3:5. Gudas za 15 minut stihl šest srážek a rvačku s Yannim Goudrem. V době, kdy český obránce kvůli pětiminutovému trestu chyběl, vstřelil vítěznou branku Krakenu Mason Appleton.

V jediném zápase bez českého zastoupení prohrál Vancouver na domácím ledě 1:3 se St. Louis.

Výsledky nedělních zápasů NHL:
Seattle - Florida 5:3 (0:1, 3:2, 2:0)
Branky: 26. Marcus Johansson, 31. Gourde, 31. Blackwell, 41. Appleton, 60. Järnkrok – 5. Duclair, 33. Huberdeau, 35. Barkov. Střely na branku: 29:31. Diváci: 17 151. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Appleton (oba Seattle), 3. Huberdeau (Florida).
Columbus - Ottawa 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky: 20. Kuraly (J. Voráček) – 8. Zub, 37. Stützle. Střely na branku: 36:33. Diváci: 15 037. Hvězdy zápasu: 1. A. Forsberg, 2. Stützle (oba Ottawa), 3. Kuraly (Columbus).
Pittsburgh - Winnipeg 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:1, 2:0 - 0:0)
Branky: 47. Kasperi Kapanen, 48. J. Carter, rozhodující sam. nájezd. Crosby – 4. Wheeler, 29. Connor. Střely na branku: 38:29. Diváci: 17 962. Hvězdy zápasu: 1. Jarry, 2. J. Carter (oba Pittsburgh), 3. Connor (Winnipeg).
New Jersey - Los Angeles 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Branky: 3. a 18. Bratt – 6. Iafallo, 36. Arvidsson, 52. Grundström. Střely na branku: 25:37. Diváci: 11 354. Hvězdy zápasu: 1. Grundström (Los Angeles), 2. Bratt (New Jersey), 3. Severson (New Jersey).
Vancouver - St. Louis 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)
Branky: 17. Pearson – 19. Faulk, 24. B. Schenn, 37. Kyrou. Střely na branku: 39:17. Diváci: 9424. Hvězdy zápasu: 1. Faulk (St. Louis), 2. Pearson (Vancouver), 3. Husso (St. Louis).