Hlavní obsah

„Švédský Litvínov“ vychoval legendy NHL, poslední roky však marně bojuje o návrat do ligy

22. 10. 2022 14:45

Opravdu hokejové město najdete na východním pobřeží Švédska. Nazývá se Örnsköldsvik, a přestože zde sídlí jen zhruba 29 tisíc obyvatel, nachází se zde šest krytých hokejových hal včetně hlavní Hägglunds Areny pro 7 tisíc lidí. Do ochozů se tak vměstná téměř čtvrtina obyvatel města. „Svým způsobem jde přirovnat k Litvínovu, je to městečko malé, průmyslové a žije hokejem,“ líčí v pořadu Příklep na Sport.cz bývalý hokejista Martin Hosták, jenž patřil k oporám místního klubu známého pod názvem MODO Hockey.

„Švédský Litvínov" se trápí ve druhé lize, jeho odchovanci jsou přitom legendami NHL. Úryvek z pořadu PříklepVideo: Sport.cz

 
Článek

Své vzpomínky přidává také novinář Martin Kézr. „Když jsem poprvé přijel do Örnsköldsviku, tak mi to ten Litvínov připomnělo," vypráví šéfredaktor sportovní sekce Práva a webu Sport.cz.

„Chemička tam není, ale je tam velká pila, část továrny Husqvarna. Malá obec, kde z jedné strany je jediný pořádný hotel ve městě a když tím městečkem velmi rychle projdeš, tak na druhém konci je stadion," prozrazuje Kézr.

V mých očích udělal Zlín vše proto, aby spadnul. Co se musí v klubu změnit? Diskuse v pořadu Příklep.Video: Sport.cz

Mezi místní odchovance patří i skutečné hvězdy NHL jako Markus Näslund, bratři Sedinové nebo Victor Hedman. A vynechat samozřejmě nemůžeme ani legendárního Petera Forsberga, s nímž si Martin Hosták zahrál v MODO.

Do NHL se chystají další odchovanci Letňan, klub však po novém roce čekají starosti. Pasáž z pořadu PříklepVideo: Sport.cz

„Skvělý hokejista, skvělý člověk. Možná na jeho kariéře se dá prezentovat to, co zdobilo jeho generaci. Ti kluci byli nesmírně talentovaní na všechno. Skvěle hrál fotbal, tenis, badminton, prostě všechno. A druhá věc: soutěživost. Prostě se cvrnkají sirky a člověk chce vyhrát," popisuje někdejší útočník, který oblékal dres MODO v letech 1992 až 1996.

MODO je také dvojnásobným mistrem Švédska, avšak po druhém titulu v roce 2007 nastal pokles a také ekonomické starosti, až před pěti lety přišel pád do druhé nejvyšší soutěže. Letos tak začíná už šestý pokus o návrat mezi elitu. „To je takový přirozený běh věcí, nehledám v tom žádné zázraky. Tamhle má najednou peníze Växjö, tak postoupí a hraje Ligu mistrů," říká bývalý hokejový reprezentant.

Seznamte se kanadským hokejovým influencerem. Příspěvek z pořadu Příklep.Video: Sport.cz

„Švédsko je normální regulérní země, kde to funguje na profesionální bázi, kde prostě mám peníze, seženu sponzora, funguje to. Nemám, jde to dolů," dodává Hosták.

Více o klubu MODO Hockey najdete v hlavním videu tohoto článku. Jedná se o pasáž z hokejového pořadu Příklep, který si na Sport.cz můžete v kompletní podobě přehrát nejen jako video, ale také ve formě podcastu.

Reklama

Související témata: