Hlavní obsah

Už žádné Czech Republic! Hokejová reprezentace bude mít na dresech název Česko

Jan ŠkvorSport.cz
3. 11. 2021 13:21

Už žádné anglické pojmenování Czech Republic. Na dresech českých hokejových reprezentačních výběrů bude od této sezony název Česko v mateřském jazyce. Vedení Českého hokeje se tak připojilo k velké většině zemí Mezinárodní hokejové federace (IIHF), které uplatňují stejný přístup a v komunikaci používají krátký geografický název bez uvedení politického uspořádání.

Na dresech hokejové reprezentace bude název ČeskoVideo: Sport.cz

 
Článek

V nových dresech budou české národní týmy nastupovat při MS, turnajích a přátelských zápasech.

Úprava se netýká olympijského turnaje v Pekingu, na kterém bude česká seniorská reprezentace hrát ve dříve schválených dresech se státním znakem.

Jako první se v nových dresech představí reprezentace do 17 let při trojutkání s Ruskem, které jsou na programu tento týden od úterý do čtvrtka.

Foto: Jan Škvor, Sport.cz

Nový dres české hokejové reprezentace.Foto: Jan Škvor, Sport.cz

Oficiální název Česko byl z pověření vlády schválen již v roce 1993 a ve stejném roce potvrdil jeho správnost Ústav pro jazyk český Akademie věd. Dle vyjádření odborníků jde o oficiální, spisovný a názvotvorně správný název státu, označující podle státnosti, státní příslušnosti i společného jazyka prostor historických zemí Čech, Moravy a části Slezska.

Oba názvy (Česká republika i Česko) jsou věcně správné a významově rovnoprávné. Zkrácená verze se doporučuje používat mimo jiné v oblasti sportu.

Z 82 členských zemí IIHF používají víceslovný politický název s právní formou pouze KLDR a Spojené arabské emiráty. Další země upřednostňují v prezentaci a komunikaci kratší, zpravidla jednoslovný název bez právní formy státu – Finsko (Republika Finsko), Švédsko (Švédské království), Rusko (Ruská federace), Slovensko (Slovenská republika), Německo (Spolková republika Německo), Švýcarsko (Švýcarská konfederace)... Je-li uveden na dresech, převládá přitom název v národním jazyce, nikoli v angličtině – Suomi (Finland), Россия (Russia), Slovensko (Slovakia) a Suisse (Switzerland), ale i Danmark (Denmark), Latvija (Latvia) nebo Italia (Italy).

Jak se vám líbí název Česko na dresu hokejové reprezentace?
Líbí. Je to hezčí varianta než Czech Republic.
71,3 %
Nelíbí. Dosavadní design byl lepší.
28,7 %
Celkem hlasovalo 15054 čtenářů.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.