Švédsko - USA 2:6Hokejisté USA vyhráli ve finále MS dvacítek nad domácím Švédskem

Hokejisté Spojených států amerických porazili ve finále mistrovství světa hráčů do 20 let domácí Švédsko 6:2 a slaví šesté zlato v historii. Navázali na triumfy z let 2004, 2010, 2013, 2017 a 2021. Švédové, kteří se snažili napodobit vítězné šampionáty z let 1981 a 2012, získali podvanácté stříbro.

Hokejisté USA slaví

Američané vyhráli všech sedm zápasů na turnaji. Jediné drobné zaváhání zažili ve skupině v utkání s českým týmem, který porazili 4:3 po samostatných nájezdech. K finálovému vítězství týmu kouče Davida Carlea přispěl dvěma góly Isaac Howard a třemi body za branku a dvě asistence Gabe Perreault.

Skóre otevřeli Američané v 17. minutě, kdy střílenou přihrávku Willa Smithe od modré čáry usměrnil za brankáře Huga Hävelida Perreault. Švédům se podařilo odpovědět po 133 sekundách druhé části, kdy střelu Mattiase Hävelida tečoval Otto Stenberg a puk prošel gólmanovi Treyi Augustineovi mezi betony.

V polovině utkání se dostal do úniku Howard a bekhendovým blafákem poslal puk mezi nohy švédského gólmana. V 35. minutě skóroval opět Howard, který z pravé strany z úhlu poslal puk do brankoviště a Hugo Hävelid si pravou nohou srazil puk do branky.

Švédové se dostali na kontakt pět sekund před koncem, kdy využil přesilovou hru při vyloučení Seamuse Caseyho střelou z pozice za levým kruhem Jonathan Lekkerimäki. Po 79 sekundách závěrečného dějství vrátil Američanům dvoubrankový náskok Zeev Buium, který se trefil od modré čáry střelou přes bránícího Liama Öhrena.

V 57. minutě přešel přes Noaha Östlunda a Eliase Salomonssona Ryan Leonard a zvýšil na 5:2. Za 38 sekund pečetil výsledek při power play do prázdné branky kapitán Rutger McGroarty.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu – finále:
Švédsko–USA 2:6 (0:1, 2:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 23. Stenberg (Mattias Hävelid, E. Pettersson), 40. Lekkerimäki (Sandin-Pellikka, Östlund) – 17. G. Perreault (W. Smith, McGroarty), 30. Howard (Fortescue), 35. Howard (Brindley), 42. Buium (W. Smith, G. Perreault), 57. Leonard (G. Perreault), 57. McGroarty (J. Snuggerud). Rozhodčí: Hebeisen (Švýc.), Pearce (Kan.) – Durmis (SR), Gustafson (USA). Vyloučení: 4:4, navíc A. Johansson, Östlund – Hutson, McGroarty všichni 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 11.512
Švédsko: H. Hävelid – E. Pettersson, Mattias Hävelid, Lindstein, Willander, Salomonsson, Sandin-Pellikka, A. Johansson – Wahlberg, Östlund, Lekkerimäki – Öhgren, Bystedt, O. Pettersson – Stenberg, Edstrom, Unger Sörum – Born, F. Wagner, Forsfjäll – Rudslätt. Trenér: Magnus Hävelid
USA: Augustine – Hutson, Chesley, Fortescue, Casey, Buium, Rinzel, Pohlkamp – Moore, Gauthier, McGroarty – Howard, Nazar, Brindley – G. Perreault, W. Smith, Leonard – Finley, D. Nelson, J. Snuggerud – G. Hayes. Trenér: Carle