USA - Slovensko 10:2Ostuda pro slovenské mladíky, od Spojených států schytali na MS desítku

Hokejisté Spojených států amerických vyhráli v přímém souboji o vítězství v základní skupině B na mistrovství světa dvacítek v Göteborgu nad Slovenskem vysoko 10:2, udrželi si neporazitelnost a v úterním čtvrtfinále je čeká Lotyšsko. Slováci po první ztrátě na turnaji skončili druzí a narazí na Finsko. Skupinu A i přes porážku s Finskem 4:5 po samostatných nájezdech vyhrálo domácí Švédsko a na startu play off jej čeká Švýcarsko. Obhájce triumfu Kanada zdolala Německo 6:3 a narazí v repríze finále minulého MS na Česko, Němci budou bojovat o udržení s Norskem.

Rutger McGroarty ze Spojených států na archivním snímku

Američané, kteří ztratili jediný bod za výhru na Českem 4:3 po samostatných nájezdech, se ujali vedení v čase 6:21 po brance Rutgera McGroartyho. V 9. minutě sice odpověděl Marián Moško, ale za 76 sekund vrátil obhájcům bronzu náskok Zeev Buium.

Po 29 sekundách druhé části zvýšil po sólu Gavin Bridley. V 38. minutě sice dostal Slovensko na kontakt v přesilové hře Filip Mešár, ale do konce druhé části se na druhé straně prosadili ještě Ryan Leonard a McGroarty. Závěrečnou část Američané ovládli. Nejdříve dovršil hattrick McGroarty, dvakrát se prosadil Isaac Howard, druhý gól v utkání dal i Bridley a skóroval také Cutter Gauthier.

Švédové, kteří dosud neztratili na turnaji ani bod a v prvních třech zápasech ani neinkasovali, po brankách Tommiho Männistöho a Lenniho Hämeenaha prohrávali po první třetině 0:2. Domácí nejdříve ve druhé části odpověděli díky gólu Isaca Borna a vyrovnali díky využité přesilovce Jonathana Lekkerimäkiho.

Finům vrátil vedení také v početní výhodě Kasper Halttunen. Vzápětí ale vyrovnal Theo Lindstein a v 35. minutě otočil stav v přesilovce Filip Bystedt. Hrdinou Finů ale byl Jani Nyman, který 82 sekund před vypršením běžné hrací doby vyrovnal na 4:4 a v páté sérii rozstřelu také rozhodl.

Němci potřebovali s Kanadou získal alespoň bod, aby se posunuli do čtvrtfinále přes Lotyšsko. Nejdříve nad favoritem vedli 1:0, potom ještě dokázali vyrovnat na 2:2 i na 3:3, ale ve 49. minutě v přesilové hře Jordan Dumais a výsledek ještě potvrdili svým druhým gólem v utkání Macklin Celebrini a při power play do prázdné branky Easton Cowan.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu:
Skupina B:
USA - Slovensko 10:2 (2:1, 3:1, 5:0)
Branky a nahrávky: 7. McGroarty (Moore, Chesley), 11. Buium (G. Hayes, Rinzel), 21. Brindley (Hutson, Chesley), 39. Leonard (Smith, Buium), 39. McGroarty (Fortescue, Gauthier), 45. McGroarty (Gauthier), 46. Howard (D. Nelson, Brindley), 50. Brindley (Pohlkamp), 51. Gauthier (Nazar, Hutson), 53. Howard (Nazar, Hutson) - 9. Moško (Repčík), 38. Mešár (Petrovský, Kmec). Rozhodčí: Eriksson (Švéd.), Pearce (Kan.) - Nyqvist (Švéd.), Rampír (ČR). Vyloučení: 2:3, navíc G. Hayes (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1458.