Basketbalistky Brna porazily v Evropské lize Gdyni

BRNO

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno splnily v utkání pátého kola Evropské ligy roli favoritek a porazily poslední tým skupiny C Gdyni 66:43. Cestu k vítězství ale neměly české mistryně tak snadnou, jak napovídá výsledek. Polky, které ještě letos v soutěži nevyhrály, si zásluhou bojovnosti a agresivity dlouho udržovaly pouze desetibodovou ztrátu a odpadly až v poslední čtvrtině.

Gdyně zahrozila poprvé v úvodních čtyřech minutách, kdy jí pasivně hrající domácí basketbalistky umožnily získat náskok 7:2. Brňanky těžkopádně kombinovaly a v zakončení jim chyběla přesnost. Ke zvratu stačila trenérovi Bobrovskému jediná změna. Místo Machové, která rychle nasbírala dvě osobní chyby, zařadil na rozehrávku Žirkovou.

Obhájkyně prvenství poté zrychlily nejen hru v obraně, ale i kombinační akce. Signál k šestnáctibodové šňůře dala úspěšnou tříbodovou střelou Vítečková, po ní se střelecky uvedly obě Američanky Youngová a Nolanová. Gdyně vyšla herně a hlavně střelecky zcela z tempa, do konce čtvrtiny už střílela pouze slepými náboji a nedala ani koš.

I když se v úvodu druhé čtvrtiny polský tým na chvíli vzpamatoval, stačil pouze zkorigovat stav. I bez zraněné Kulichové předčily brněnské basketbalistky své soupeřky v podkošovém doskakování. Nejlepší střelkyně Brna v prvním poločase Youngová stačila za dvacet minut přidat k devíti bodům ještě sedm doskoků.

Agresivní hra Gdyně v obraně

V polském týmu držela krok v podkošových soubojích pouze Kobrynová. Hlavní rozdíl mezi oběma týmy byl ale ve střelbě, hráčkám Gdyně se z nepřipravených pozic vůbec nedařila. Svědčila o tom pouhá dvaadvacetiprocentní úspěšnost z dvoubodového území, ze čtyř pokusů z tříbodového pásma se hostující hráčky ani jednou netrefily.

I po změně stran ale stačily basketbalistky Gdyně držet se soupeřkami krok hlavně zásluhou agresivní hry v obraně, s níž měly Brňanky dost problémů. Proto také rozdíl ve skóre byl stále většinou desetibodový. Až v závěru první půlhodiny se podařilo hráčkám Gambrinusu po několika rychlých protiútocích soupeřkám odskočit na patnáct bodů.

Jednoznačnou záležitostí Brňanek byla až poslední čtvrtina, v níž už soupeřky kondičně nestačily. Gdyně často ztrácela míče a poslední desetiminutovku prohrála rozdílem deseti bodů.

Gambrinus Sika Brno - Lotos Gdyně 66:43 (18:7, 30:18, 47:34)
Nejvíce bodů: Nolanová a Youngová po 15, Vítečková 12, Večeřová 11 - Whiteová 11, Whitemoreová 9, Pawlaková a Veselovská po 7. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Tatišová (Srb.). Fauly: 12:18. Trestné hody: 18/13 - 11/9. Trojky: 3:2. Diváci: 1500.