Basketbalistky Brna porazily v prvním finále USK Praha 84:38

BRNO

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily v prvním ligovém finále USK Praha 84:38 a vykročily za ziskem svého jedenáctého titulu. O výsledku rozhodl už úvodní poločas, v němž Brňanky získaly čtyřiadvacetibodový náskok. Druhé utkání série je na programu v úterý od 17:30 v Praze.

V úvodu zápasu ještě oslavami evropského titulu přesycené Brňanky bez zraněné Večeřové a Američanky Salesové, která už odcestovala domů, hledaly potřebnou koncentraci. Po zhruba pětiminutovém zaměřování ale zavelela k útoku dvěma přesnými střelami Američanka Miltonová-Jonesová. Po první čtvrtině vedly obhájkyně titulu devítibodovým rozdílem 21:12, ve druhé desetiminutovce ale dostala finálová partie jednoznačný vývoj.

Basketbalistky USK Praha, hrající bez zraněné americké opory Burseové, si nevěděly rady s důraznou obranou soupeřek a hlavně jejich koncovka byla přímo žalostná, neboť vstřelily pouze čtyři body. Střelecký výpadek postihl i hlavní oporu USK Bělorusku Volnou, která ze sedmi pokusů v podkošovém prostoru mířila pouze jednou přesně. Ještě hůře si vedla Mokrošová, která se netrefila ani jednou. Brňanky na tom byly s koncovkou podstatně lépe, což jim také vyneslo postupné zvyšování náskoku.

Hned po změně stran se po srážce s brněnskou Veselou zranila Volná a s výronem kotníku musela odstoupit. I bez ní se snažily hostující hráčky udržet krok, ale zápas probíhal zcela v režii obhájkyň titulu. V brněnském týmu se prosazovaly na rozehrávce Machová a Žirková, v podkošových soubojích sbírala většinu odražených míčů Miltonová. Závěr vyzněl ve zcela jednoznačnou exhibici Brňanek, které soupeře přehrávaly vtipnými kombinačními akcemi.

"V prvním poločase jsme hráli docela slušně v obraně. Měl jsem obavu z toho, že našim hráčkám bude chybět koncentrace. V útoku nebyl zápas příliš pohledný, i když některé akce na obou stranách byly solidní. Naše převaha byla výrazná," řekl po zápase trenér brněnských basketbalistek Jan Bobrovský. Kouč USK Lubor Blažek byl sice prohrou zklamán, výsledek bral ale realisticky. "Odpovídal současnému rozložení sil. Nechci přitom dávat do souvislostí vítězství Brňanek v Evropské lize. Soupeřky sice nepodaly svůj optimální výkon, byly ale jednoznačně lepší. Naše hráčky naopak zklamaly ve všech činnostech, nebyly schopny proměňovat ani vyložené příležitosti," posteskl si Blažek.

Liga basketbalistek - finále:
Gambrinus Sika Brno - USK Praha 84:38 (21:12, 40:16, 64:39).
Nejvíce bodů: Miltonová-Jonesová 19, Žirková 17, Vítečková 13, Machová a Kováčová po 10 - Mokrošová 7, Volná 6, Gerstnerová a Lichnerová po 5. Rozhodčí: Dolinek, Válek. Trestné hody: 24/20 - 14/9. Fauly: 14:17. Trojky: 4:3. Diváci: 400. Nejlepší hráčka: Miltonová-Jonesová.
Stav série: 1:0.

Basketbalistky pražské Sparty vstoupily lépe do série o třetí místo v nejvyšší domácí soutěži. V Trutnově dnes především díky skvělé střelbě trojek zvítězily 63:59. Sparťanky se trefily v poslední části z tříbodové vzdálenosti pětkrát a zlikvidovaly vedení domácího týmu, který měl ještě pět minut před koncem devět bodů k dobru. Trutnov bude mít možnost vyrovnat stav série na tři vítězství v nedělním dopoledním utkání.

V prvním poločase si neustále držely vedení domácí hráčky, poprvé o něj přišly hned prvním úspěšným pokusem druhé půle, trojkou Hrabákové. Trutnovské družstvo se pak rozehrálo, zakončovalo vydařené akce a vybudovalo si dvanáctibodový náskok. Sparťanský prapor ale zvedla kapitánka Mišurová, jejíž sedmá trojka v zápase ve 38. minutě znamenala vyrovnání. Domácí hráčky znervózněly a po další trojce Sýkorové už nenašly odpověď na nečekaný obrat ve vývoji utkání.

Liga basketbalistek - zápas o 3. místo:
Trutnov - Sparta Praha 59:63 (18:13, 34:33, 54:45).
Nejvíce bodů: Stehlíková 11, Johnová 9, Kuřitková a Ziklová po 8 - Mišurová 21, Pechová a Peklová 11. Rozhodčí: Zachara, Hruša. Trestné hody: 16/10 - 10/7. Fauly: 18:19. Trojky: 3:12. Diváci: 500. Nejlepší hráčka: Mišurová.
Stav série: 0:1.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.