Česko - Argentina 3:1České volejbalistky se na Grand Prix nakonec zvedly

Hongkong

Nejlepší výkon v dosavadním průběhu Grand Prix přinesl českým volejbalistkám druhou výhru v letním měření dvaceti celků světové špičky. V Hongkongu porazily ve čtyřech setech Argentinu a dostaly se v celkovém pořadí před ní.

Ilustrační foto.

Celý první set probíhal v režii českých žen, které předváděly účinnější bloky a byly vůbec důraznější na síti, i když nakonec proměnily až čtvrtý setbol. Na začátku druhého setu dokázaly reprezentantky při servisu Havlíčkové získat pět bodů v řadě, jenže náskok se rozplynul v nevynucených chybách a koncovku zvládly lépe Argentinky.

Útočné trápení národního týmu se přeneslo i do třetího setu a za stavu 11:16 to s ním už vypadalo špatně. Na podání pak přišla střídající Hodanová a pomohla vrátit Česko do hry, když v útočné fázi mohla přesně smečující Havlíčkové opakovaně těžit z báječné nahrávky Vincourové.

České ženy otočily vývoj skóre i s přispěním výborné obrany v poli a v koncovce uhrálo čtyři míče za sebou zakončené po půlhodinové bitvě proměněním hned prvního setbolu.

O to větším šokem byl jejich katastrofální vstup do čtvrtého setu, za tři minuty prohrávaly 0:7. Ale i z toho se reprezentantky zvedly, hlavně zásluhou agresivnější hry na servisu i tím, že na síti volili účinnější technické zakončení než razantní údery.

Dění na palubovce ovládalo české družstvo, které brzy srovnalo na 13:13 a vzápětí získalo uklidňující náskok. Vedle Havlíčkové dobře smečovala i Kossanyiová, hodně práce odvádělo libero Jášová a především jistota v nahrávce se držela Vincourové.

Jihoameričanky se rozsypaly

Argentinky se rozsypaly, národní tým se už nenechal o výhru připravit. Po 102 minutách hry mohl slavit druhé vítězství ze šesti utkání v Grand Prix, závěrečná tři vystoupení přijdou od pátku do neděle na turnaji v japonském Sendai proti USA, Bulharsku a domácímu Japonsku.

„Potřebovali jsme takový zápas pro posílení týmového sebevědomí. Když si hráčky budou víc věřit, mohou hrát i s papírově silnějšími celky. Každým zápasem Grand Prix se učí a při vítězství to jde přece jen snadněji. Byly tam různé herní chvilky, ale těch pozitivních nakonec bylo víc," říkal italský kouč české reprezentace Carlo Parisi.

„Bylo to hodně těžké utkání, které zřejmě rozhodla naše vyšší kvalita příjmu a určitě moc pomohly obraty skóre ve třetím i čtvrtém setu. Tam jsme se předvedly víc jako tým a udržely koncentraci," těšilo kapitánku Anetu Havlíčkovou. „Bez vyhraného zápasu bychom turnaj v Hongkongu musely hodnotit jako neúspěch. Šly jsme po každém míči. Hodně jsme se snažily a doufám, že to bylo vidět," tvrdila na postu libera hrající Julie Jášová.

Grand Prix volejbalistek:
Česko - Argentina 3:1 (20, -21, 22, 20)
Sestava a body ČR:
Vanžurová 13, Plchotová 12, Havlíčková 25, Mlejnková 10, Monzoni 5, Vincourová 4, libero Jášová - Kossányiová 8, Hodanová, Dostálová, Kubínová, Pastulová. Trenér Parisi. Rozhodčí: Mahmúd (Kat.), Zacharovová (Rus.). Čas: 102 min. Diváci: 5284
Čína - Turecko 3:2 (-19, 17, 20, -15, 10)