Česko - Island 27:25Házenkářky v generálce před MS na závěr turnaje v Chebu zvítězily

České házenkářky zvládly vítězně poslední zápas před prosincovým mistrovstvím světa ve Španělsku. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného ve třetím utkání na přípravném turnaji O štít města Chebu po obratu v posledních minutách udolaly Island 27:25 a po porážkách se Švýcarskem a norským B-týmem si na západě Čech připsaly první výhru. V tabulce obsadily třetí místo.

Markéta Jeřábková v akci.

Na rozdíl od předchozích dvou zápasů v Chebu začaly Bašného svěřenkyně proti Islandu lépe a rychle si vytvořily několikabrankový náskok, který už ve 12. minutě navýšily na vedení 9:4. Domácí celek pokračoval v dobré útočné hře a Stříšková po 20 minutách upravila už na 12:6.

Islanďanky, které na rozdíl od českého týmu nebudou startovat na světovém šampionátu, pak začaly manko stahovat a do poločasu jej snížily na polovinu. Po změně stran se jako první prosadila Hurychová a zvýšila na 16:12, od té doby se ale domácím na chvíli přestalo dařit. Od stavu 17:14 se Islanďanky prosadily pětkrát po sobě a ve 42. minutě rázem vedly o dva góly.

Český tým dokázal srovnat až na začátku poslední pětiminutovky, kdy využil dvojnásobnou přesilovku. Jeřábková dvěma brankami po sobě upravila na 24:24 a následně v předposlední minutě překlopila vedení na stranu domácích Kovářová. Seveřanky ještě jednou srovnaly, ale v závěrečné minutě dvakrát skórovala Jeřábková a rozhodla.

Po turnaji v Chebu trenér Bašný v pondělí určí nominaci na světový šampionát. Do něj Češky vstoupí příští čtvrtek utkáním s Německem, dalšími soupeři v základní skupině budou Maďarsko a Slovensko.

Přípravný turnaj házenkářek O štít města Chebu:
Česko - Island 27:25 (15:12)
Sestava Česka: Řezáčová, Mučková - Knedlíková, Königová, Polášková, Kordovská, Andrýsková, Mikulášková, Hurychová, Stříšková, Franková, Zachová, Kovářová, Jeřábková, Malá, Holanová, Kašpárková, Cholevová.
Nejvíce branek: Jeřábková 8, Stříšková 4, Holanová a Kovářová obě 3 - Erlingsdóttirová 6, Jacobsenová a Magnúsdóttir obě 4. Rozhodčí: Kozler, Hájek (oba ČR). Diváci: 780 (omezený počet).
Norsko "B" - Švýcarsko 27:22 (17:11)