Hlavní obsah

Skandál v Tbilisi. Bitka hráčů, napadení policií. Turci pohrozili opuštěním Eurobasketu

5. 9. 2022 6:26

Basketbalisté Gruzie ve skupině A mistrovství Evropy, která se hraje v Tbilisi, oslavili ve třetím zápase první výhru, když překvapivě porazili 88:83 po prodloužení Turecko. Vypjatý duel měl ale podle hostujícího týmu nechutnou dohru. Furkan Korkmaz měl být při odchodu do šaten napaden třemi soupeři a navíc i členy ochranky.

Foto: Irakli Gedenidze, Reuters

Naštvaný turecký kouč Ergin Ataman při utkání s Gruzií.

Článek
Fotogalerie

Hráč, který má za sebou pět sezon v NBA ve Philadelphii, byl necelých pět minut před koncem základní hrací doby za stavu 62:59 pro Gruzii tvrdě faulován Dudou Sanadzem. Oba aktéři se po chvíli pustili do hektické výměny názorů. Museli je od sebe odtrhávat spoluhráči i sudí, kteří pak desperáty poslali předčasně do šaten.

To byl ale jen začátek konfliktu. Zbytek se dle vyjádření turecké výpravy odehrál v tunelu do kabin.

"Zatímco Furkan Korkmaz šel s naším trenérem po chodbě do šaten, napadli ho hráči Gruzie, kteří nebyli na soupisce (mj. Tornike Šengelija), spolu s vyloučeným hráčem (Sanadzem) a policií," oznámil místopředseda turecké federace Ömer Onan.

V závěru prodloužení byl za rozhodnutého stavu vyloučen také kouč Turecka Ergin Ataman, který si temperamantně stěžoval na verdikty sudích.

"Na konci zápasu nás pak ohrožovalo třicet policistů. Ano, dostali jsme se do rvačky s oficiální gruzínskou policií. Volal jsem na FIBA a řekl jsem to i jejím představitelům. Ať si nikdo nenamlouvá a nemyslí si, že jsme hloupí. Chceme vidět kamerové záznamy z koridoru minutu po minutě, aniž by něco chybělo. Pokud ty záběry nedostaneme, tak z turnaje odstoupíme," prohlásil dramaticky místopředseda tureckého basketu.

Asistent trenéra Hakan Demir, který se zúčastnil tiskové konference místo vyloučeného Atamana, následně dodal:

"Dnes nás gruzínští hráči a někteří členové ochranky v hale zneuctili. Přišli jsme sem hrát basketbal. Vše by tedy mělo zůstat na hřišti, ale bohužel se odehrál velký skandál mimo něj. V Gruzii nás čekají ještě dva zápasy (s Belgií a Španělskem) a bohužel to, co se dnes odehrálo na chodbách arény, bylo proti duchu sportu. Jsme velmi znepokojeni bezpečnostní situací, jakou jsme dnes zažili."

V průběhu potyčky na hřišti byla navíc 4:48 minuty před koncem spuštěna časomíra a zastavila se až v čase 4:26. 'Ztracených' 22 sekund ale trojice sudích Glišič (Srbsko), Salinš (Lotyšsko), Zaščuk (Ukrajina) nechala bez povšimnutí.

"Skutečnost, že se nejedná pouze o 1 nebo 2 sekundy, ale o 22 (!) nás vede k názoru, že se nejedná o chybu. Budeme to také sledovat. Přijeli jsme do Gruzie s tím, že budeme v sesterské zemi. A nemůžeme se smířit s tím, co se stalo potom," protestoval Demir.

Záležitost prošetřuje federace FIBA Europe.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.

Nejnovější články