Turecko - Česko 3:1Statečně bojující volejbalistky obraly silné Turecko o set

Za tento obětavý výkon zaslouží české volejbalistky pochvalu. Neměly proti favoritkám skupiny co ztratit a bojovaly nesmírně statečně. Dokonce tak, že favorizované Turecko obraly jako první tým na ME v Düsseldorfu o set a nakonec podlehly obhájkyním bronzu až po dvou hodinách statečného vzdoru 1:3, když jednotlivé sady skončily 23:25, 20:25, 25:20 a 17:25.

České volejbalistky na Turecko nastačily

Ze začátku měl turecký celek našlápnuto k snadné výhře, jenže Češky za stavu 13:19 předvedly osmibodovou šňůru při servisu Mlejnkové a úvodní dějství mělo zaděláno na napínavou koncovku. Přes vedení 23:21 se reprezentantky ale k setbolu nedostaly, nicméně přiměly vrátit do hry všechny hvězdy soupeřek. „Škoda, už tady jsme byli blízko tomu uhrát set. Holkám to pomohlo, že si troufaly víc a víc. Cítily, že mají čím přispět k vyrovnanému průběhu,“ hodnotil kouč Jannis Athanasopulos.

Také druhý set se nesl v duchu úžasné české bojovnosti v poli, což Turkyně přimělo přece jen k větší koncentraci. Přidaly na pozornosti, a především vystupňovaly razanci v útoku. Zatímco Švédsko i Ázerbájdžán byly tureckým celkem doslova vypráskány z palubovky, Češky kladly houževnatý a trvalý odpor.

Alespoň drobnou odměnu za enormní nasazení celého národního týmu přinesla třetí sada. Ze stavu 17:18 se povedlo pětibodovou šňůrou otočit skóre a v ohromné euforii dojít až pro zisk setu využitím hned prvního setbolu. Teprve tato komplikace vybudila Turecko, aby začalo brát duel vážně a zapnulo volejbalové motory naplno.

Český volejbalový tým v duelu s Tureckem na ME.

Český tým poslal za nepříznivě vyvíjejícího se stavu čtvrtého setu na hřiště i mladé náhradnice, které si počínaly nebojácně a žádnou ostudu nepřipustily. „Jsem moc rád za přístup všech hráček, které se toho nebály a ukázaly, jak jim důležitá výhra nad Řeckem vrátila sebedůvěru. Nakonec i ten zisk setu může sehrát svou roli, pokud se naplní papírové předpoklady a klíčovým zápasem o postup do osmifinále bude náš souboj se Švédkami,“ mínil Athanasopulos.

„Turecký tým patří k nejlepším na světě, ale my ho dokázaly potrápit a alespoň jeden set jsme si zasloužily, protože jsme příkladně bojovaly a hrály opravdu dobře. Když Turkyně znejistěly, my se opřely o servis, dobře jsme bránily a soupeřky pak musely vytáhnout i to největší eso z rukávu, aby jim pomohlo vůbec k vítězství,“ tvrdila kapitánka Michaela Mlejnková.

Český tým s bilancí 1 výhry a 2 porážek při skóre 4:6 zatím drží čtvrtou postupovou pozici. Dalším jeho soupeřem ve skupině C bude v úterý večer domácí Německo a ve čtvrtek završí základní část zmíněným duelem proti Švédsku.