Golden State - Cleveland 104:89Stav série 1:0Úvodní finále NBA ovládli basketbalisté Golden State, hlavně zásluhou náhradníků

Oakland

Basketbalisté Golden State Warriors úspěšně vykročili za obhajobou mistrovského titulu v NBA. Na svém hřišti v úvodním finále přehráli Cleveland Cavaliers 104:89 hlavně díky skvělému výkonu náhradníků.

Shaun Livingston (vlevo) byl nejlepším střelcem Golden State v prvním finále NBA. Na snímku se snaží zastavit Kevina Lovea z Clevelandu.

Hráči Clevelandu měli před prvním finále o tři dny více na odpočinek, ale od začátku měli navrch domácí Warriors, kteří ve druhé čtvrtině vedli až o 14 bodů. Hosté se vzchopili k náporu ve třetí části a po koši LeBrona Jamese dokonce vedli 68:67. Úřadující šampióni však na přelomu třetí a poslední čtvrtiny předvedli šňůru 15:0, čímž rozhodli o osudu utkání.

Cavaliers trápil hlavně fakt, že prohráli dvouciferným rozdílem, přestože se jim povedlo ubránit dvě největší hvězdy Stephena Curryho a Klaye Thompsona. Curry proměnil pouze čtyři z 15 pokusů z pole a dostal se na 11 bodů, Thompson měl úspěšnost 4/12 a zůstal na pouhých devíti bodech. V posledních dvou letech nikdy nenastříleli tak málo bodů společně v jednom zápase.

Livingston si vylepšil maximum

Střelecký výpadek obvyklých tahounů však nahradili hráči z lavičky, kteří přestříleli náhradníky Clevelandu 45:10. Nejlepším střelcem vítězů byl Shaun Livingston s 20 body a vylepšil si osobní maximum v play off. Leandro Barbosa za 11 minut na hřišti stihl 11 bodů, když proměnil všech pět střel. Celkem měli Warriors sedm dvouciferných střelců, což se ve finále NBA naposledy povedlo Detroitu Pistons v roce 2005.

"Pro Stepha to byl prostě zápas, kdy to nepadá. To se stává. I nejlepší hráči světa mají výpadky. Nám to však nevadilo díky naší lavičce, obrannému úsilí a péči o balón," řekl trenér Golden State Steve Kerr, jehož svěřenci předvedli pouze devět ztrát.

Cavaliers vedl s 26 body Kyrie Irving, při střelbě z pole však proměnil jen sedm pokusů z 22 a navíc hodně hořel v obraně. Jamesovi chyběla jediná asistence k zisku triple-double, když k 23 bodům přidal 12 doskoků. James hraje už sedmou finálovou sérii v kariéře a jeho tým pošesté padl v prvním utkání.

Finálová série na čtyři vítězství bude pokračovat v noci na pondělí SELČ znovu v Oracle Areně.

Finále play off NBA - 1. zápas:
Golden State - Cleveland 104:89 (28:24, 52:43, 74:68)
Nejvíce bodů: Livingston 20, Green 16, Barnes 13, Iguodala 12, Curry a Barbosa po 11, Bogut 10 - Irving 26, James 23, Love 17, T. Thompson 10. Fauly: 16:17. Trestné hody: 10/9 - 20/18. Trojky: 9:7. Doskoky: 41:47. Diváci: 19 596.