Hlavní obsah

Bez Rusů jsou všechny tituly i výhry neplatné, zvlášť na Dakaru, řekl bývalý pilot F1. Mluvil i o Lopraisovi

1. 2. 2023 9:58

Rozhodně nehráli v F1 první housle, spíš druhé až třetí. I tak teď Vitalij Petrov, první ruský závodník ve formuli 1, pustil do médií v jeho zemi kontroverzní názor: „Bez Ruska nepovažuji jediného šampiona nebo olympijského vítěze za platného.“ Petrov tím narážel nejen na Maxe Verstappena, aktuálního mistra světa F1, ale i na Januse van Kasterena, který na Rallye Dakar při absenci „neporazitelné“ ruské stáje Kamaz ovládl kategorii kamionů.

Foto: Getty Images/Red Bull Content Pool

Daniil Kvjat (vlevo) a Vitalij Petrov, dva bývalí ruští piloti F1.Foto: Getty Images/Red Bull Content Pool

Článek

Mezinárodní automobilová federace FIA omezila start Rusům ve svých soutěžích po únorovém vpádu jejich vojsk na Ukrajinu, nicméně mohou závodit pod neutrální vlajkou. Ovšem v případě F1 stáj Haas loni okamžitě rozvázala kontrakt s Nikitou Mazepinem, jehož bohatý otec byl navázán na Putinův režim a ocitl se po invazi na sankčních seznamech.

Daniil Kvjat, bývalý pilot F1, zase přišel o místo ve vytrvalostním šampionátu. Na letošní Dakar pak mohli ruští závodníci dorazit jen v případě, že by podepsali dokument, v němž odsoudí agresi své země na Ukrajině, což ale odmítli, protože by to u nich doma bylo považováno za vlastizradu. A vzhledem k tomu, že na slavné rallye už druhým rokem chyběl také běloruský tým Maz, změnila se kategorie v česko-nizozemské mistrovství.

„Bez Ruska nepovažuji jediného šampiona za platného a tím spíš na Dakaru. Vždyť kolikrát jsme ho vyhráli! Ale nemluvím jen o něm, mluvím o všech sportech. Musíme se přestat bát a přivést Rusko zpět do světového sportu," uvedl Petrov.

A byť ruští motorističtí závodníci mohou startovat pod neutrální vlajkou, což bylo koneckonců k vidění na nedávné Rallye Monte Carlo, tak Petrov s jakýmikoliv omezeními zásadně nesouhlasí. „Pro mě je to nepřijatelné. Vůbec nechápu tu absurditu vnucování určitých názorů lidem."

Zkrátka pro něj jde pořád na Ukrajině o speciální operaci...

Petrov pak v rozhovoru, který otiskly přední ruské listy, uvedl, že dočasná izolace může ruskému motorsportu prospět. „Můžeme to využít jako impuls pro rozvoj motoristického sportu. Učit mladé lidi závodit a pak se v pravý moment vrátit. Koneckonců izolace nebude trvat věčně."

Petrov byl rovněž tázán, co říká na tragédii na letošním Dakaru, při které po nezaviněném střetu s Alešem Lopraisem zemřel italský divák. „Byl to fanoušek, který přijel na Dakar, takže rozumí motoristickému sportu a musí sám správně posoudit rizika a myslet vlastní hlavou. Co je pro vás důležitější? Velkolepé sociální video, nebo váš život? I pro pilota je to osobní tragédie. Bude pronásledován myšlenkou, že kvůli němu zemřel člověk. To v něm zůstane celý život, je těžké s tím žít. Ale musí to zkusit a já budu rád, když bude pokračovat v kariéře."

Reklama

Související témata:
  Velká cena Austrálie - kvalifikace zítra 07 : 00
20230401T07 : 00:00+0200
Velká cena Austrálie - kvalifikace
Velká cena Austrálie - kvalifikace
Velká cena Austrálie - kvalifikace
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •