Pešek zaválel, v Barceloně odstartuje z druhé řady

BARCELONA

Skvělou výchozí pozici pro nedělní Velkou cenu Španělska silničních motocyklů si zajistil český jezdec Lukáš Pešek. V kvalifikaci třídy do 125 ccm obsadil páté místo a v neděli vyrazí do závodu na okruhu Catalunya ze druhé řady. Jakubu Smržovi se v kubatuře do 250 cm tolik nedařilo a bude startovat z osmnácté pozice.

Pešek se už v pátek blýskl osmým časem. Dnes ještě téměř sekundu ubral a nakonec byl jen o necelou sekundu pomalejší než vítěz kvalifikace sedmnáctiletý Španěl Jorge Lorenzo. Zhruba o desetinu Pešek porazil lídra průběžné klasifikace Itala Andreu Doviziosa. Smrž sice rovněž zrychlil, ale naopak si o dvě místa pohoršil.

V královské kubatuře MotoGP si potřetí za sebou dojel pro pole position další domácí favorit Sete Gibernau. Vedoucí muž šampionátu navíc ozdobil své prvenství v kvalifikaci traťovým rekordem, když projel 4,7 kilometru dlouhou trať průměrnou rychlostí přes 165 km/h za 1:42,596 minuty.

Nejvíc se mu přiblížil italský mistr světa Valentino Rossi, ale jeho yamaha Gibernauově hondě nestačila. "Když jsem odcházel od Hondy k Yamaze, věděl jsem, že to budu mít těžší," prohlásil Rossi, jenž v minulých letech neměl konkurenci. V průběžném pořadí dělí oba rivaly deset bodů.

Jedinou pole position dnes Španělům sebral Francouz Randy de Puniet, který ve třídě do 250 ccm předstihl o 142 tisícin sekundy Daniela Pedrosu.