Salač v Rakousku odvážně předjížděl a v cíli byl sedmý

Návrat do elitní desítky předvedl při MS třídy Moto2 v rakouském Spielbergu český jezdec Filip Salač. Z deseti letošních závodů je sedmá příčka pro něj čtvrtým nejhodnotnějším umístěním. Docela nečekaným vítězem Velké ceny se stal Ital Celestino Vietti, jenž na triumf čekal 14 měsíců. V královské MotoGP vyhrál mistr světa a lídr seriálu Francesco Bagnaia z Itálie. Jezdec Ducati navázal na triumf ze sprintu.

Český jezdec Filip Salač na archivním snímku.

Salač zajel dvanáctý kvalifikační čas, hned po startu ze čtvrté řady roštu si ale trochu polepšil. Při výborném nastavení přední části motocyklu pokračoval v odvážném předjíždění, ve třetím kole byl už sedmý. „Mám radost z toho, že jsem patřil k nejrychlejším v závodě. Povedlo se nám pro neděli vyladit dobře stroj, byl jsem s ním hodně spokojený. Po třech nepovedených závodech jsem si spravil chuť, skončil v elitní desítce a konečně si to zase užil," říkal pro televizi Nova šestý muž průběžného pořadí šampionátu.

V čele se dlouho držel z pole position vyrážející lídr šampionátu Španěl Acosta. Salač na něj ztrácel čtyři vteřiny ve chvíli, kdy předstihl budoucího týmového kolegu Arbolina a dostal se na šestou příčku. Osm kol před cílem Ital českému závodníkovi v zatáčce předjetí oplatil, nakonec mezi nimi byl v cíli rozdíl pouhých 438 tisícin sekund.

Zbývalo ještě pět kol, když se vedení ujal Vietti, jenž pak se štěstím odrazil pokus Acosty o odpověď. Nakonec se vítězství v závodě MS dočkal poprvé od loňského června. „Nečekal bych, že tady dostanu šanci zaútočit na prvenství, ale ta příležitost přišla a jsem rád, že se povedla. Pro moji sebedůvěru je tohle moc důležitý výsledek," mínil 21letý Ital. „Nemusím být z druhého místa úplně smutný, jel jsem úplně na limitu," reagoval o dva roky mladší Španěl.

V nejsilnější třídě si dojel z pole position pro páté vítězství v sezoně Bagnaia, jenž navázal na triumf ze sobotního sprintu. Jezdec továrního týmu Ducati vyhrál s velkým náskokem 5,191 sekundy před Jihoafričanem Bradem Binderem na KTM. Třetí byl další Ital na ducati Marco Bezzecchi.

Šestadvacetiletý Bagnaia oslavil 26. výhru v MS a jubilejní 50. stupně vítězů. Po polovině ročníku má turínský rodák v čele průběžného pořadí náskok 62 bodů a míří za obhajobou loňského titulu. Jeho nejbližší pronásledovatel Jorge Martín ze Španělska dnes skončil sedmý.