Loeb má na Dakaru rekord. Macík vyhrál etapu a je druhý, Prokop v cíli brečel

Rallyeový fenomén Sébastien Loeb vytvořil na Dakaru nový rekord, když v kategorii aut vyhrál už šestou etapu v řadě. Nicméně vzhledem k problémům, kterého v závodě potkaly první týden, to celkově stačí jen na druhé místo, protože dál s přehledem vede Násir al-Attíja. Druhý v průběžném pořadí je i vítěz sobotní etapy kamionů Martin Macík, třetí v ní dojel Jaroslav Valtr. Motocyklista Martin Michek se před nedělní závěrečnou erzetou posunul na 11. místo, Martin Prokop dál drží v autech šestou příčku.

Sébastien Loeb projíždí na Rallye Dakar kolem českých fanoušků.

Že i předposlední etapa, která se znovu odehrávala ve vysokých písečných dunách, v sobě skrývá záludnosti, se ukázalo ve všech kategoriích.

Potíže Martina Michka ve třinácté etapě. Málem nedojel, Slovák Svitko ho táhnul na laněVideo: Orion Moto Racing Group

Mezi motorkáři zmizeli z pořadí dva jezdci, kteří se doposud drželi v elitní desítce. Mason Klein po pádech v předchozích dnech kvůli bolavému krku ani nenastoupil, Matthias Walkner měl na 55. kilometru těžkou nehodu a v rallye těsně před finišem skončil.

Etapu zpětně vyhrál Argentinec Kevin Benavides, kterému pořadatelé odečetli od původního času 23 minut a 10 vteřin, neboť pomáhal právě zraněnému Walknerovi. V čele sice zůstal Toby Price, má však před Benavidesem náskok pouhých 12 vteřin. V závěrečném dějství tak mezi týmovými kolegy půjde o vše!

Martin Michek sice ztratil 11 a půl minuty, skončil 19., vzhledem k odstoupení zmíněných pilotů se však posunul na průběžnou 11. místo. Na elitní desítku, o které sní, mu nyní chybí pět minut. V závěru etapy však měl velké štěstí, neboť těsně po projetí cílem mu motorka přestala fungovat.

"Chybělo opravdu malinko a na Dakaru jsem skončil. Posledních 50 kilometrů to byla foukačka, protože jsem nevěděl, co se děje s motorkou. Do cíle to bylo do brblání, myslel jsem si, že odešla čerpadla nebo vstřikování. Do cíle jsem to dotáhl očima. Kdyby byla etapa delší o dva kilometry, tak jsem na trase stál. Dva kilometry po cíli se totiž motorka zastavila. Na přejezdu jsem potkal Štefana Svitka, který mě táhnul na laně. Moc mu za to děkuji," uvedl Michek.

Trable Buggyry ve 12. etapě. Na bok si lehly kamiony Jaroslava Valtra i Martina ŠoltyseVideo: Buggyry Racing

V kategorii aut vyhrál už šestou etapu v řadě Sébastien Loeb, čímž stanovil nový rekord Dakaru. Dál však suverénně vede Násir al-Attíja, jenž má před závěrečnou nedělní etapou na Loeba luxusní náskok hodiny a 23 minut.

Martin Prokop měl problémy s předním diferenciálem. Ztratil na Loeba 44 minut, avšak zůstává šestý, neboť doposud sedmý v pořadí Brian Baragwanath hned v úvodu havaroval. V cíli etapy si pobrečel.

"Po třech kilometrech nám loupnul diferenciál a moje myšlenky v tu chvíli byly, že pro nás závod skončil, neboť celá etapa byla v pomalých dunách. Ale rozhodl jsem se pokračovat, kam jen to půjde. Byla v nás malinká dušička, jeli jsme dvacet, třicet, ozývaly se velké rány. Naše štěstí bylo, že jsme startovali brzy ráno a jako sedmí v pořadí, takže to nebylo rozhrabené. Dojezd do cíle byl pro nás emotivní, slza ukápla. Konec v závodě byl pro nás strašně blízko, ale nezasloužili bychom si ho, když už jsme to doválčili takto daleko," řekl Prokop.

V kamionech zvítězil Martin Macík, jenž porazil Januse van Kasterena o tři a půl minuty. Nizozemec je však s náskokem hodinu a 17 minut stále v čele soutěže, Macík se vzhledem k problémům Martina van den Brinka posunul na průběžné druhé místo.

"Nebylo to zadarmo, jeli jsme přes 60 kilometrů jenom duny a vůbec to neubývalo. Van den Brinkové jeli po startu spolu, aby si táta pojistil druhé místo, jenže po nějakých 15 kilometrech oba zapadli a my je projeli středem. Pak jsme se naháněli s Janusem a bylo to napínavé od začátku do konce," řekl Macíkův navigátor František Tomášek.

Skvěle si vedl také Jaroslav Valtr, jenž skončil třetí. Na Macíka ztratil deset minut.

Rallye Dakar - 13. etapa: Šajbá - Hufuf (669 km celkově/154 km rychlostní zkouška)