Česko - USA 61:88Basketbalistky americké obhájkyně zlata trápily jen chvíli. Senzace se nekonala

Praha/Londýn

České basketbalistky v repríze finále předloňského mistrovství světa znovu podlehly favorizovanému výběru USA, tentokrát 61:88, a v turnaji si připsaly třetí porážku. Američanky naopak neprohrály pod pěti kruhy už 37 utkání za sebou. V posledním utkání ve skupině čeká Češky v neděli klíčové utkání s Angolou o postup do čtvrtfinále.

Ilona Burgrová (vpravo) bojuje o míč s Tamikou Catchingsovou z USA

Zatímco v předchozích třech duelech Češky začaly špatně, tentokrát jim vstup do duelu vyšel náramně. Možná vědomí, že nemají co ztratit, jim nesvazovalo ruce a výsledkem byly dvě rychlé trojky Vítečkové a vedení 10:0.

"Je potřeba uvažovat reálně, ale neřekl bych, že nás Američanky podcenily. Dobře se na nás připravovaly a určitý respekt od mistrovství světa z nás mají. Takže si nemyslím, že jsme drželi kontakt jenom tím, že by USA nehrály," řekl trenér Lubor Blažek, který vystřídal všech dvanáct hráček. "Chtěli jsme sestavu ušetřit a pro každou z těch mladých hrát na olympiádě proti USA je určitě odměna."

Američanky sice výrazně zagresivněly obranu, kterou vytáhly na celé hřiště, a rychle se dotáhly, jenže české hráčky se nadále držely. A to i přesto, že do hry zasáhly náhradnice Pecková, Bartoňová či Zrůstová, které trojkami přispěly k tomu, že první čtvrtinu reprezentantky vyhrály 26:24.

Ještě ve 14. minutě vedly Češky 32:31, jenže pak začala pod košem úřadovat pivotka Charlesová, Američanky utekly na pět bodů, čímž zlomily český odpor a svůj náskok už jen zvyšovaly. Přispělo k tomu i to, že klíčová česká pivotka Burgrová se dostala rychle do problémů s fauly a musela střídat.

"První čtvrtina se fakt povedla. Ale bylo to proto, že jsme do toho šly uvolněnější. Střílely jsme s lehkou hlavou a myslím, že v tu chvíli jsme měly i lepší procento trojek než dvojek, což je úsměvný," řekla Ilona Burgrová. "Potom už asi možná došly síly a byly tam nějaké chyby v obraně. Nechaly jsme je doskákat míče a ony pak odskočily," konstatovala.

Ve druhé půli už kouč opory šetřil

Když v úvodu druhé půle po dvou trojkách Taurasiové odskočily USA už na 18 bodů, bylo o vítězi jasno. Oba celky se alespoň bavily útočnou hrou a šanci dostaly všechny hráčky včetně Bartákové, která se na palubovce objevila poprvé na turnaji. Naopak zkušené hráčky Horáková, Vítečková či Veselá už do druhé půle zasáhly minimálně, protože je trenér Blažek šetřil na další zápasy.

Pozitivem bylo, že i mladé náhradnice jako Zrůstová (s 15 body nejlepší česká střelkyně), Hanušová či Pecková byly schopné se proti Američankám prosazovat v ofenzivě. V obraně však na Američanky nestačily a ztráta se stále zvětšovala až na konečných 27 bodů. Zrůstová hrála velice dobře, i rozehrávačky Bartoňová s Bartákovou. U některých mi stále chybí srdce, nebát se do toho dát emoce, sílu, kontakt a trošku tvrdosti, ale to je zřejmě otázka času se to naučit," řekl Blažek.

Američanky dominovaly zejména pod oběma koši. Připsaly si 27 útočných doskoků, což je zhruba třikrát tolik, než bývá obvyklé, a většinu bodů zaznamenaly právě z pod koše či po nájezdech. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 18 body Taurasiová. Pětinásobná nejlepší střelkyně WNBA se dosud na turnaji trápila, proti Češkám však měla především při trojkách pevnou ruku a výrazně přispěla k výhře.

Ve čtvrttfinále na Francouzky?

Basketbalistky Francie zvládly v Londýně dramatické utkání s domácí Velkou Británií a po výhře 80:77 po prodloužení mají na dosah prvenství ve skupině B. Ve čtvrtfinále by tak narazily na čtvrtý tým skupiny A, kterým by se měly stát české reprezentantky.

Britky byly Francii překvapivě vyrovnaným soupeřem. V utkání ztrácely maximálně šest bodů a ještě šest sekund před koncem vedly o tři body. Pak ale dala Dumercová trojku a poslala zápas do prodloužení.V něm také měly dlouho navrch Britky, jenže znovu zazářila francouzská kapitánka Dumercová, která za nerozhodného stavu proměnila v poslední sekundě trojku a zařídila Francii vítězství. Celkem Dumercová zaznamenala 14 bodů, o dva více daly Grudaová a Lawsonová-Wadeová. Nejlepší střelkyní zápasu ale byla Britka Leedhamová se 29 body.

Ve skupině B už je rozhodnuto o tom, že do čtvrtfinále postupují Francie, Rusko, Austrálie a Kanada, která si definitivu zajistila páteční výhrou nad Brazílií 79:73.

XXX. letní olympijské hry v Londýně:
Basketbal - ženy:
Skupina A:
ČR - USA 61:88 (26:24, 38:48, 47:70)
Nejvíce bodů: Zrůstová 15, Vítečková 12, Pecková 7 - Taurasiová 18, Charlesová 16, Mooreová 14, Catchingsová 10. Rozhodčí: Černovová (Rus.), Benito (Braz.), Gode (Keňa). Fauly: 14:12. Pět chyb: 26. Burgrová, 33. Kulichová. Trestné hody: 8/5 - 13/11. Trojky: 6:7. Diváci: 9341.
Chorvatsko - Angola 75:56 (41:32), Turecko - Čína 82:55 (39:27).
Skupina B:
Rusko - Austrálie 66:70 (30:32), Brazílie - Kanada 73:79 (25:39), Francie - Velká Británie 80:77 po prodl. (27:23, 67:67).