Gymnasta Liou Jang si zlatem na kruzích vynahradil zklamání z Ria

Čínský gymnasta Liou Jang získal v Tokiu olympijské zlato za cvičení na kruzích. Mistr světa z roku 2014 si vynahradil zklamání z Ria de Janeiro, kde po vítězství v kvalifikaci finálové vystoupení nezvládl a skončil až čtvrtý. Finále přeskoku těsně vyhrál Korejec Sin Ča-hwan, Denis Abljazin z Ruska se potřetí v řadě musel spokojit se stříbrem. Soutěž v prostných vyhrála při své premiéře pod pěti kruhy Američanka Jade Careyová. Ženský tým USA tak i bez Simone Bilesové získal v Tokiu pátou medaili.

Čínský gymnasta Liou Jang cvičí svou vítěznou sestavu na kruzích.

Obhájce titulu na kruzích z Ria Řek Eleftherios Petrunias se tentokrát musel spokojit s bronzem. Stříbro získal další čínský reprezentant Jou Chao. Ve finále na kruzích se představil i olympijský šampion z Londýna Arthur Zanetti, po pádu při seskoku ale Brazilec obsadil poslední osmé místo.

Sin Ča-hwan a novopečený olympijský šampion ze soutěže družstev Abljazin měli ve finále přeskoku shodnou výslednou známku 14,783. Ve prospěch Korejce nakonec rozhodla vyšší obtížnost. Osmadvacetiletý Rus bral stejně jako v Londýně a Riu de Janeiro stříbro a sbírku individuálních olympijských medailí rozšířil na pět. Bronz získal Artur Davtjan z Arménie.

Jednadvacetiletá Careyová se oklepala z ošklivého pádu v nedělním finále na přeskoku a v prostných získala 14,366 bodu. Stříbro vybojovala Italka Vanessa Ferrariová, vícebojařská mistryně světa z roku 2006, která se medaile dočkala ve 30 letech po čtvrtých místech v Londýně i Riu. O bronz se podělily Angelina Melnikovová z Ruska a domácí Mai Murakamiová. Obě dostaly za svá cvičení stejné známky za obtížnost prvků i za provedení.

Murakamiová se stala první gymnastkou, která kdy získala pro Japonsko individuální olympijskou medaili. Zatímco japonští muži cenné kovy tradičně pod pěti kruhy sbírali, ženy se dosud prosadily jen v soutěži družstev v roce 1964, kdy Tokio hostilo olympijské soutěže naposledy.