Bobistka Humphriesová má třetí olympijské zlato, první v barvách USA

Premiérovou olympijskou vítězkou v monobobu se stala hvězdná Američanka Kaillie Humphriesová. V ledovém korytě v Jen-čchingu ukončila dosavadní nadvládu německé výpravy, jejíž závodníci ovládli všechny soutěže v jízdě na saních a skeletonu. Šestatřicetiletá kanadská rodačka Humphriesová vybojovala pod pěti kruhy třetí zlato, ale první v barvách USA, a celkově čtvrtou medaili.

Premiérovou olympijskou vítězkou v monobobu je Američanka Kaillie Humphriesová.

Závod skončil dvojnásobným americkým triumfem, protože po čtyřech soutěžních jízdách byla se ztrátou 1,54 sekundy druhá Elana Meyersová Taylorová, jež v posledním kole odsunula na třetí místo Kanaďanku Christinu de Bruinovou. Až za ní následovala nejlepší Němka Laura Nolteová.

Bobistka z Calgary Humphriesová ještě v kanadských barvách vyhrála soutěž dvojbobů na OH ve Vancouveru a Soči, před čtyřmi lety v Pchjongčchangu získala bronz. V areálu Jen-čching byla nejrychlejší v prvních třech jízdách a ani až třetí čas v závěrečném kole už ji o triumf nepřipravil.

Třetí olympijské zlato přidala Humphriesová ke třem titulům mistryně světa, které vybojovala po odchodu k americké reprezentaci po sporu s kanadským svazem kvůli údajně špatnému zacházení v roce 2018. Předtím v kanadském dresu získala vedle tří medailí z OH také deset cenných kovů z MS včetně dvou zlatých.

Úspěch v Číně oslavila bezprostředně po dojezdu s americkou vlajkou v ruce a skandováním "U-S-A! U-S-A!". "Moje první oficiální vítězství coby Američanky," hlásila pyšně Humphriesová, jež teprve vloni v prosinci obdržela státní občanství, které bylo pro start na olympiádě nutností na rozdíl od MS. "Děkuji Spojeným státům americkým a mé rodině. Tohle je emociálně mnohem silnější než jiná olympijská vítězství. Cesta k němu byla tvrdá a dlouhá. Tím jsou pryč všechny pochyby. Je pro mě čest být tu za USA," řekla první žena, jež vybojovala olympijské triumfy pro dvě země.

Stejně jako Humphriesová získala také o rok starší Meyersová Taylorová čtvrtou olympijskou medaili. Ta nejcennější jí ale chybí, její sbírku tvoří tři stříbra a bronz. Ani ona nemá za sebou snadnou cestu. V Číně triumfovala dva roky poté, co se stala matkou syna postiženého Downovým syndromem, její kariéru v minulosti ohrožovaly následky otřesů mozku a neměla to snadné ani v samotném dějišti her, protože kvůli pozitivnímu testu na koronavirus skončila v izolaci.

"Jsem z téhle medaile nadšená. V jednu chvíli jsem hrála o to vůbec se dostat do závodu, takže být teď tady jako stříbrná medailistka je úžasná věc," řekla Meyersová Taylorová.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:
Boby:
Ženy - monobob:
1. Humphriesová 4:19,27 (1:04,44+1:04,66+1:04,66+1:05,30)
2. Meyersová Taylorová (obě USA) -1,54 (1:05,12+1:05,30+1:05,28+1:05,11)
3. De Bruinová (Kan.) -1,76 (1:05,12+1:05,02+1:05,38+1:05,51)
4. Nolteová (Něm.) -2,06 (1:04,74+1:05,58+1:05,70+1:05,31)
5. Walkerová (Austr.) -2,19 (1:05,55+1:05,54+1:05,16+1:05,21)
6. Chuaj Ming-ming (Čína) -1,80 (1:05,18+1:05,72+1:05,71+1:05,97)
7. Haslerová (Švýc.) -3,54 (1:05,18+1:05,86+1:06,21+1:05,56)
8. Appiahová (Kan.) -3,77 (1:05,75+1:05,53+1:05,78+1:05,98)
9. Jing Čching (Čína) -4,14 (1:05,16+1:05,99+1:05,82+1:06,44)
10. Sergejevová (Rus.) -4,32 (1:05,45+1:06,00+1:05,83+1:06,31).

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.