PEKINGSKÝ SOUHRN: Ledecká obhájila zlato. Hokejistky padly po nájezdech

Česká republika slaví první olympijskou medaili z Pekingu! Snowboardistka Ester Ledecká ve finálové jízdě dokázala porazit Rakušanku Danielu Ulbingovou a vybojovala zlato. V akci byl také krasobruslař Michal Březina, který ale do volných jízd nepostoupil. Nedařilo se ani biatlonistům. Lyžař Jan Zabystřan skončil v super-G na 25. místě. Hokejistky se statečně rvaly o první místo ve skupině B, ale nakonec Japonsku podlehly po nájezdech 2:3. Olympijské dění můžete sledovat v podrobné online reportáži na Sport.cz.

Snowboardistka Ester Ledecká (uprostřed) se stříbrnou Danielou Ulbingovou (vlevo) a Glorií Kotnikovou.

Ledecká potvrdila roli největší favoritky závodu. V součtu dvou kvalifikačních jízd dosáhla času 1:23,63 minuty a druhou Ramonu Theresii Hofmeisterovou z Německa porazila o více než dvě a půl sekundy.

Následně jasně ovládla i všechny vyřazovací jízdy. Soupeřky šly proti české hvězdě do velkého rizika a své jízdy nezvládly.

Ostatním českým sportovcům se v úterý tolik nedařilo.

Hokejistky podlehly Japonsku 2:3 po samostatných nájezdech a v základní skupině B skončily druhé.

Ve čtvrtfinále se svěřenkyně trenéra Tomáše Paciny utkají s obhájkyněmi zlata z Pchjongčchangu Spojenými státy americkými, které obsadily ve výkonnostně lepší skupině A druhé místo za Kanadou. Japonky si zajistily prvenství a narazí na třetí tým z "áčka", kterým bude Rusko, či Finsko.

Biatlonista Mikuláš Karlík atakoval do poslední střelby ve vytrvalostním závodu na umístění mezi elitou, po třech chybách se ale nakonec propadl na 31. místo. I přes dva střelecké omyly zvítězil Francouz Quentin Fillon Maillet. Druhý skončil na střelnici bezchybný Anton Smolski z Běloruska. Bronz bral obhájce zlata Johannes Thingnes Bö z Norska, který chyboval dvakrát.

Daleko za stupni vítězů skončili další čeští závodníci. Michal Krčmář obhajující sedmé místo z Pchjongčchangu byl po pěti střeleckých chybách devětapadesátý, Milan Žemlička skončil na 62. místě a o tři příčky níže byl Jakub Štvrtecký.

Biatlonista Mikuláš Karlík během vytrvalostního závodu na OH v Pekingu.

Rakouský lyžař Matthias Mayer, bronzový z pondělního sjezdu, obhájil zlato v superobřím slalomu. Jeho otec Helmut získal stříbro, když měl superobří slalom v roce 1988 olympijskou premiéru. Český reprezentant Jan Zabystřan obsadil 25. místo.

Olympijské zlato v curlingu smíšených dvojic získali Italové. Stefania Constantiniová a Amos Mosaner si ve finále poradili 8:5 s Norskem.

Němka Natalie Geisenbergerová opanovala soutěž sáňkařek na třetích olympijských hrách v řadě, což se dosud žádné ženě nepovedlo. Čtyřiatřicetiletá závodnice má s dvěma triumfy ze štafet celkově páté olympijské zlato a je nejúspěšnější sáňkařkou olympijské historie.

Úterní program olympijských her v Pekingu (finále a česká účast):
2:15 krasobruslení - krátký program muži (Březina),
3:00 akrobatické lyžování - Big Air ženy - finále,
3:40 snowboarding - paralelní obří slalom ženy - kvalifikace (Ledecká, Maděrová),
4:00 sjezdové lyžování - super-G muži (Zabystřan),
7:30 snowboarding - paralelní obří slalom muži a ženy - finále,
9:00 běh na lyžích - sprint volně ženy a muži - kvalifikace (Novák, Pechoušek, Šeller, Černý, Hynčicová, Beranová, Holíková, Janatová),
9:30 biatlon - vytrvalostní závod 20 km muži (Krčmář, Štvrtecký, Karlík, Žemlička).
9:40 hokej - ženy: Japonsko - ČR,
11:30 rychlobruslení - 1500 m muži,
12:47 běh na lyžích - sprint volně ženy a muži – finále,
12:50 saně ženy - 3. a 4. jízda (Čežíková),
13:05 curling smíšené dvojice - finále.

Norský lyžař Johannes Hösflot Klaebo nechal zapomenout na nezdar ze skiatlonu a ve finiši obhájil olympijské zlato ve sprintu. Mistr světa z let 2019 a 2021 vbíhal do cílové rovinky jako první a odrazil nápor dotírajícího Itala Federica Pellegrina. Bronz získal Rus Alexandr Terentěv.

Mezi ženami triumfovala Jonna Sundlingová před další Švédkou Majou Dahlqvistovou. Bronz má Američanka Jessie Digginsová. Kateřina Janatová a Tereza Beranová vypadly ve čtvrtfinále.

Akrobatická lyžařka Eileen Guová ovládla olympijskou premiéru žen v Big Airu. Osmnáctiletá rodačka z Kalifornie závodící za Čínu porazila díky poslednímu skoku "1620" Tess Ledeuxovou z Francie. Bronz získala Mathilde Gremaudová ze Švýcarska.

Guová vybojovala premiérovou olympijskou medaili. Úspěšně tak udělala první krok k naplnění ambiciózního plánu zisku tří zlatých. V Pekingu bude startovat ještě ve slopestylu a v U-rampě.

Český Krasobruslař Michal Březina pokazil na ZOH krátký program a poprvé v kariéře nepostoupil na velké akci do volných jízd. Skončil na 25. místě.

Olympijské zlato v závodě rychlobruslařů na 1500 metrů obhájil Nizozemec Kjeld Nuis. Druhý  skončil jeho krajan Thomas Krol, třetí byl stejně jako před čtyřmi lety na hrách v Pchjongčchangu Korejec Kim Min-sok.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:
Hokej - ženy:
Skupina A:
USA - Kanada 2:4 (0:1, 2:3, 0:0)
Branky: 30. Cameranesiová, 32. Carpenterová - 15. a 32. Jennerová, 35. Rattrayová, 38. Poulinová z trestného střílení.
Finsko - Rusko 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)
Branky: 10. Rantalaová, 19. Karvinenová, 28. Nylundová, 31. Tuominenová, 32. Hiirikoskiová
Skupina B:
ČR - Japonsko 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 27. Křížová (Vanišová), 46. Mlýnková - 4. H. Tokoová (Aoi Šigaová, A. Tokoová), 41. H. Tokoová (Kuboová, A. Tokoová), rozhodující sam. nájezd Kuboová.
Švédsko - Dánsko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky: 4. Nordinová, 36. Johanssonová, 60. Berglundová - 35. Oksbjergová