Cyklokrosař Štybar dojel třetí v Koksijde, vyhrál Vervecken

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar vybojoval podruhé v sezoně medailové umístění v závodu Světového poháru. Po druhém místě v Táboře v sobotu dojel v belgickém Koksijde třetí za vítězným Erwinem Verveckenem z Belgie a jeho krajanem Svenem Nijsem. Do čela průběžného pořadí se posunul Nijs, Štybar je druhý.

Zdeněk Štybar

Na startu čtvrtého dílu SP chyběl kvůli zranění dosud vedoucí jezdec průběžného pořadí Niels Albert, ale jeho krajané přesto závodu dominovali. Mezi Belgičany se dokázal vklínit pouze Štybar, letošní vicemistr světa z Trevisa. Tomu minulý závod v Pijnackeru v Nizozemsku nevyšel, ale následná příprava na Mallorce se mu vyplatila.

Českým jezdcům se na písčité trati v Koksijde v posledních letech nedařilo, ale v sobotu se dokázali prosadit i další. Po startu byli ve vedoucí osmičlenné skupině hned čtyři, vedle Štybara ještě Radomír Šimůnek, Martin Bína a Petr Dlask. První nestačil tempu Bína, později opustil skupinu Dlask a v závěru odpadl i Šimůnek. Dlask nakonec dojel devátý a Šimůnek dvanáctý.

V závěrečném kole se z vedoucí skupiny pokoušel uniknout Nijs, který si byl vědom lepšího spurtu soupeřů. Nepovedlo se mu to a do dvousetmetrové cílové rovinky vjel jen s malým, asi pětimetrovým náskokem. Za ním se držel šestatřicetiletý Vervecken, který na této trati poprvé zvítězil již v roce 1993. V posledních metrech se před Nijse dokázal dostat a v cíli mohl zvednout ruce na oslavu již svého šestého triumfu v Koksijde.

Mezi ženami svůj druhý start v seriálu proměnila v první letošní vítězství Američanka Katherine Comptonová, která zdolala Němku Hanku Kupfernagelovou o jedinou sekundu. Česká cyklokrosařka Pavla Havlíková obsadila sedmé místo.

Muži:
1. Vervecken 1:05:51, 2. Nijs (oba Belg.) -1, 3. Štybar (ČR) -2, 4. Wellens -4, 5. Pauwels -8, 6. Vantornout (všichni Belg.) -10, ...9. Dlask -1:11, 12. Šimůnek -1:50, 18. Zlámalík -3:08, 21. Bína -4:04, 25. Ausbuher -4:38, 32. Kášek -6:37, 36. Kyzivát (všichni ČR) -7:07.
Průběžné pořadí SP:
1. Nijs 275, 2. Štybar 223, 3. Albert (Belg.) 220, ...6. Šimůnek 178, 10. Bína 157, 19. Dlask 120, 24. Zlámalík 96, 25. Ausbuher 94, 31. Kulhavý 70, 37. Kyzivát 54, 49. Kášek 31, 61. L. Klouček (všichni ČR) 15.
Ženy:
1. Comptonová (USA) 40:09, 2. Kupfernagelová (Něm.) -1, 3. Van den Brandová (Niz.) -18, ...7. Havlíková -1:30, 27. Kyptová (obě ČR) -6:18.
1. Kupfernagelová 220, 2. Van den Brandová 175, 3. Havlíková 144, ...18. Nashová 45, 19. Kyptová 40, 34. Škarnitzlová (všechny ČR) 12.