Nejhezčí fotka roku? Souboj motocyklu s masou pouštního písku

Motorka pod zvířeným pískem skoro není vidět, ale zjevná je snaha argentinského motocyklisty Luciana Benavidese ovládnout svůj stroj v dunách. Snímek, který pořídil Pavol Tomaškin při loňské dakarské rallye, byl vyhlášen Sportovní fotografií roku v soutěži Klubu sportovních novinářů.

Vítězná fotografie, jejímž autorem je Pavol Tomaškin. Na snímku Luciano Benavides při loňské dakarské rallye.

V prostorách Czech Press Centre na pražských Stodůlkách se volný fotograf Tomaškin z Nového Města na Moravě, jenž se specializuje na motorismus, stal držitelem Ceny Jaroslava Skály.

Tak je soutěž od loňského roku pojmenována po dlouholetém fotografovi časopisu Stadión. Vyhlášení 30. ročníku soutěže bylo vyvrcholením oslav stého výročí založení Klubu sportovních novinářů.

Ze 655 fotografií zaslaných 62 autory vítěze vybrala odborná porota, které předsedala Alice Němcová Tejkalová, vedoucí katedry žurnalistiky na Univerzitě Karlově. Spolu s ní vybírali uznávaní fotografové Jaroslav Legner, Tomáš Vocelka, Martin Štěrba a Martin Salajka.

Porota konstatovala, že Tomaškinova vítězná fotografie skvěle zachycuje prostředí i atmosféru rallye, sportovní výkon jednotlivce s mechanickou silou stroje v souboji s masou pouštního písku.

K tomu navíc přidává nádhernou, výtvarně přesvědčivou formu. Jako každá výborná fotografie má snímek podle poroty v sobě i nádech tajemství a „něco navíc“, které mu dodává výjimečnost. Tomaškinova fotografie byla nejlepší i v kategorii Motorismus.

Michal Beránek získal cenu v kategorii kolektivních sportů za fotografii s názvem Kapitán v ohrožení.

Oceněny byly fotografie také v dalších čtyřech kategoriích. V sekci kolektivních sportů zvítězil Michal Beránek z deníku Sport za snímek s názvem Kapitán v ohrožení. Na něm je zvěčněný Tomáš Souček v zápase fotbalové reprezentace proti Polsku, z něhož si odnesl šrám na hlavě.

Hned dvě ceny získal Petr Josek z agentury The Associated Press za své fotografie z mistrovství světa v atletice v Budapešti. V kategorii Individuální sporty byl oceněn za sérii snímků ze šampionátu.

Série Petra Joska z atletického mistrovství světa byla nejvýše hodnocena mezi individuálními sporty.

Mezi portréty byla vyhlášena Joskova fotografie trojnásobného zlatého medailisty Noaha Lylese. Z amerického sprintera není po vítězství v závodě na 200 metrů vidět celý obličej, přesto je jasně identifikovatelný díky zlaté medaili, tretrám zavěšeným kolem krku a americké vlajce.

Fotografie amerického sprintera Noaha Lylese od Petra Joska zvítězila v kategorii Portrét.

Novou kategorií je ta pro mladé fotografy do 23 let. V ní zvítězil Radek Kašík ze serveru mtbiker.cz, když zachytil cyklistku Patricie Srnskou při Světovém poháru na horských kolech ve Val di Sole.

Radek Kašík se snímkem bikerky Patricie Srnské vyhrál v kategorii fotografů do 23 let.

Vítězné i další nejlepší fotografie jsou spolu s vítěznými snímky z minulých ročníků vystaveny v prostorách Czech Photo Centre.

Součástí výstavy nejlepších snímků jsou i fotografie Vlastimila Vacka, spolupracovníka webu Sport.cz, včetně té z vyhroceného fotbalového derby.

Součástí přehlídky, kterou organizuje Klub sportovních novinářů a potrvá do 10. března, je také výstava fotografií Miroslava Martinovského, jehož sportovní snímky se dočkaly ocenění i v prestižní soutěži World Press Photo.