Hlavní obsah

Otrávený olympijský duch. Bach slouží Rusku, nebere si servítky Kličko

29. 3. 2023 12:30

Bývalý boxerský šampion Vladimir Kličko považuje úterní doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) ohledně ruských a běloruských atletů za nesmyslné. Olympijský vítěz z Atlanty 1996 a pozdější mistr světa mezi profesionály to uvedl na twitteru a zopakoval svůj názor, že prezident MOV Thomas Bach hájí ruské zájmy. MOV v úterý doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby za přísných podmínek umožnily jednotlivcům s ruským a běloruským pasem návrat do soutěží.

Foto: Profimedia.cz

Vladimir Kličko na archivním snímku.

Článek

Postoj MOV neocenila ani ruská strana, která i tento přístup považuje za diskriminační. Někdejší ukrajinský boxer Kličko, jehož bratr Vitalij je starostou Kyjeva, rovněž neskrýval rozladění. "Thomas Bach slouží barvám a zájmům Ruska. Tohle rozhodnutí zamořuje olympijského ducha a je jako tato válka: nesmysl," napsal.

Ruská vojska s podporou Běloruska válčí na Ukrajině již více než rok. Většina mezinárodních sportovních federací proto nadále neumožňuje ruským a běloruským sportovcům účast v mezinárodních závodech a soutěžích. Je otázka, jestli a případně nakolik se to změní po doporučení MOV.

Vedení světového olympismu už několik měsíců hledá cesty, jak by bylo možné vrátit ruské a běloruské sportovce jako neutrální na OH 2024 v Paříži. O jejich účasti na olympiádě zatím MOV nerozhodl. Má tak učinit později, až vyhodnotí zkušenosti z případného návratu ruských a běloruských sportovců na mezinárodní scénu.

Šestačtyřicetiletý Kličko Bachův postoj kritizoval už v únorovém rozhovoru pro německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Sport, byznys a politika toho mají hodně společného. A především olympijské hry byly vždycky současně i politickou akcí. Tady není co řešit. Bach se vybarvil. Hájí zájmy agresora, místo aby hájil olympijské hodnoty," láteřil.

"Všechno je propojené. Kdo teď spolupracuje s Ruskem, přispívá k tomu, že už rok naše města ostřelují raketami a zabíjejí naše děti a vojáci znásilňují naše ženy," dodal.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.