Článek
Sedmnáct uměleckých gymnastek, čtrnáct zástupců sportovní gymnastiky a dvanáct skokanů na trampolíně už by mohlo závodit na vrcholných akcích, pod vlajkou Mezinárodní gymnastické federace FIG. Další ale svolení nedostali, neboť nesplňovali kritéria k návratu.
Podmínky pro účast na olympijských hrách v Paříži zahrnovaly například nevyjadřování podpory útoku na Ukrajinu či neúčast v ozbrojených složkách včetně armádních a policejních týmů, byť mezi sportovci schválenými FIG jsou ti, jejichž kariéra je spojena s moskevským CSKA.
Tak jako v případě Angeliny Melnikovové, pravděpodobně největší hvězdy a majitelky čtyř olympijských medailí ve sportovní gymnastice. Ani ona ale zřejmě nezíská další cenné kovy na říjnovém světovém šampionátu v indonéské Jakartě, kde by se Rusové mohli po třech letech představit.
„Všichni ruští sportovci, kteří obdrželi neutrální status, se rozhodli zdržet se účasti v nadcházejících soutěžích pod záštitou FIG,“ uvedla ruská federace, což zdůvodnila „četnými nepodloženými a zaujatými zamítnutími“. Federace se obhajuje, že jedná na popud samotných sportovců. Žádné vyjádření konkrétního gymnasty ale neni k dispozici.
Rusové se však k návratu jen některých svých gymnastů staví dlouhodobě odmítavě, žádost jich podala zhruba stovka. Prezident FIG Morinari Watanebe, neúspěšný kandidát na předsedu Mezinárodního olympijského výboru, letos navštívil Rusko i Ukrajinu ve snaze zmírnit napětí.
Ruský ministr sportu Michail Děgťarjov, jenž si od zvolení Kirsty Coventryové do čela MOV slibuje rychlý návrat ruských sportovců k závodům, se oháněl mušketýrským heslem. „Dodržujeme princip jeden za všechny, všichni za jednoho,“ tvrdil.