Článek
„Byla to jedna z nejnebezpečnějších expedic, které jsem kdy podnikl,“ popsal na síti X slavný lezec, jenž v minulosti působil u britské armády. „Letos bylo brutální počasí. Vítr přes 65 km/h. Byl modrý led, ve kterém nedržely mačky. Neustále padaly kameny,“ zmiňoval dále Nepálec.
„Jeden chybný krok a byl by konec,“ přiblížil dramatické okolnosti výstupu, které jen podtrhují, jak zrádná dokáže být „hora zabiják“, jak se Nanga Parbat přezdívá.
50x 8000m Summits. A New World Record.
— Nirmal Purja MBE (@nimsdai) July 8, 2025
On 3rd July, I reached the summit of Nanga Parbat without using supplemental Oxygen, one of the most dangerous expeditions I’ve ever faced. That moment marked my 50th successful summit above 8000m the most ever achieved in human history.… pic.twitter.com/5AuUJlLD2k
Mezi Purdžou a Kolouchovou panovalo silné pouto. Podporoval ji už v roce 2019, kdy se podruhé pokoušela o výstup na K2. Jeho věta „Neposlouchej ty, kteří to vzdali!“ ji tehdy přiměla pokusit se o to vylézt na horu znovu, a nakonec úspěšně.
Osudnou se české horolezkyni stala hora Nanga Parbat. Kolouchová byla součástí výpravy, která ve středu 2. července zahájila výstup z výškového tábora C3. Během toho ale začala Kolouchová pociťovat zdravotní potíže a rozhodla se pokus přerušit. V doprovodu nepálského šerpy se vydala zpět dolů k táboru C2.
Ve čtvrtek ráno se však v exponovaném terénu zřítila z velké výšky. Server Pamir Times nejprve uvedl, že příčinou byla exploze kyslíkové láhve, tuto verzi ale později vyvrátil český horolezec Jan Trávníček s odkazem na pákistánské zdroje. Přesná příčina tragédie zůstává nejasná. Pátrání bylo po několika dnech ukončeno a Kolouchová byla prohlášena za nezvěstnou.

Klára Kolouchová na archivním snímku