Hlavní obsah

Proč Colorado získalo Stanley Cup a kdo převezme Zlatou hokejku? O kouzlu Avalanche a českém souboji P+P

Finále NHL tradičně psalo tečku za hokejovou sezónou. Colorado Avalanche sice slaví triumf po 21 letech, ale odložené mistrovství světa hráčů do 20 let slibuje v zámoří ještě jeden vrchol na začátku srpna. V hokejovém podcastu Za mantinelem se redaktoři Martin Kézr a Marek Burkert zamýšlejí nad tím, v čem je kouzlo vítězů Stanley Cupu i jakou roli sehrál jejich generální manažer Joe Sakic a které hráče si do kádru správně vybral.

Foto: Sport.cz

Za mantinelemFoto: Sport.cz

Článek

„Udělal správné volby v draftu, našel rozdílové hráče, kteří utvořili vítězné jádro. Pro Sakika je velkou inspirací Pierre Lacroix, generální manažer vítězných sestav Avalanche z let 1996 a 2001," říká Burkert, redakční expert na NHL. Zvláštní pozornost podle něj v kádru Colorada patři kapitánovi Gabrielu Landeskogovi a nejužitečnějším hráči letošního play off, teprve 23letému obránci Cale Makarovi.

Řeč bude i české stopě v NHL, především o 29. krajanovi s trofejí, kterým je Pavel Francouz. „Je to gólman, který šel do NHL v relativně pozdním věku, ale dokázal na sobě pracovat. Colorado v něm získalo velkou jistotu," přibližuje Kézr. Redaktoři diskutují o budoucnosti české dvojice Ondřej Palát a Jan Rutta v dresu Tampy, pro oba bude zřejmě důležité otevření hráčského trhu. Právě Palát pak bude největším soupeřem Davida Pastrňáka při jeho obhajobě Zlaté hokejky. Oba redakční hokejoví experti hlasují v anketě na prvních dvou místech shodně, v podcastu se dozvíte jak.

Burkert dokonce objasní, proč upřednosťňuje jednoho před druhým. „Palát má trochu smůlu, že největší úspěchy sbírá v Pastrňákově době," připomíná Kézr, že bostonský útočník získal Zlatou hokejku už pětkrát, přičemž Ondřej Palát, jenž hrál třikrát po sobě finále Stanley Cupu na prvenství v anketě o nejlepšího českého hokejistu stále čeká.

V podcastu se mluví také o úskalí letního termínu šampionátu dvacítek. Při venkovních teplotách přes třicet stupňů je to až k nevíře, ale už za necelé dva dny začíná českým mladíkům v Brně soustředění před šampionátem. „Vzpomeňme si na obtížnosti, které potkaly národní tým při letním Světovém poháru v roce 1996 a jak těžce se rozjížděl do turnaje o osm let později," připomíná Burkert.

Dojde i na tip, kolikátý při letošním draftu NHL přijde na řadu obránce David Jiříček, jeden z největších českých talentů posledních let. Tady prozradíme jen, že o vysoké volbě hned v prvním kole nepochybuje ani jeden z autorů podcastů, jejich odhad se však od sebe těsně liší.

Reklama

Sdílejte článek