Hlavní obsah

Těžký los českých tenistů ve finále Davis Cupu. Hrozí jim Djokovič i Nadal

29. 3. 2023 16:38Aktualizováno 29. 3. 2023 17:21

Čeští tenisté se utkají na finálovém turnaji Davisova poháru ve skupině C se Španělskem, Srbskem a Jižní Koreou. Rozhodl o tom dnešní los v Málaze. Hrát se bude ve Valencii od 12. do 17. září.

Foto: Amr Alfiky, Reuters

Tahoun české reprezentace Jiří Lehečka.

Článek

Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila se probojovali na finálový turnaj po dvou letech, poté co zvítězili v únorové kvalifikaci v Portugalsku 3:1. V prestižní soutěži se pokusí vylepšit předloňské umístění, kdy ve skupině v Innsbrucku nestačili na Británii a Francii. V letech 2012 a 2013 soutěž ještě v odlišném formátu ovládli.

Souboje ve skupině se budou hrát na dva vítězné zápasy, po dvou dvouhrách rozhodne případná čtyřhra. Do vyřazovací fáze postoupí dva nejlepší celky tabulky. Davisův pohár pak vyvrcholí na konci listopadu v Málaze.

Španělé dostali pro účast ve finálovém turnaji divokou kartu. Srbové uspěli v kvalifikaci v Norsku, kde zvítězili jasně 4:0. Korejci nečekaně postoupili po vítězství 3:2 nad Belgií.

Los skupinové fáze finálového turnaje Davisova poháru (12. - 17. září 2023):
Skupina A (Boloňa): Kanada, Itálie, Švédsko, Chile
Skupina B (Manchester): Austrálie, Velká Británie, Francie, Švýcarsko
Skupina C (Valencie): Španělsko, Srbsko, Česko, Jižní Korea
Skupina D (Chorvatsko - dějiště dosud není určené): Chorvatsko, Nizozemsko, USA, Finsko

Nejlepším hráčem šestinásobných šampionů Španělů je aktuálně světová jednička a loňský vítěz US Open Carlos Alcaraz. Na třináctém místě žebříčku momentálně figuruje vítěz 22 grandslamových titulů Rafael Nadal, který se snaží o návrat po zranění. Španělé naposledy triumfovali v soutěži před čtyřmi lety, kdy porazili ve finále Kanadu. Vloni vypadli kvůli absenci hlavních opor ve čtvrtfinále s Chorvatskem.

Srbskou hlavní hvězdou je druhý hráč světa Novak Djokovič, který se dělí o rekordní počet grandslamových titulů s Nadalem. Srbové vyhráli soutěž jen v roce 2010. Češi se s nimi utkali například ve finále 2013, kdy zvítězili 3:2. Korejský tým se do skupiny dostal ze čtvrtého, výkonnostně nejslabšího koše.

Češi by se měli opírat o čtvrtfinalistu Australian Open Jiřího Lehečku, který v kvalifikaci v Portugalsku získal dva ze tří bodů. Další přidal Tomáš Macháč. Tým kapitána Navrátila tvořili také Adam Pavlásek, Jakub Menšík a Vít Kopřiva.

Úřadující vítězové z Kanady se utkají ve skupině A v Boloni s domácí Itálií, Švédskem a Chile. Loňští finalisté Australané budou bojovat ve skupině B v Manchesteru proti Velké Británii, Francii a Švýcarsku. Skupinu D tvoří Chorvatsko, Nizozemsko, USA a Finsko. Hrát se bude v Chorvatsku, o konkrétním dějišti se rozhodne později.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •