Článek

Kouč Ivan Lendl (vpravo) i Murrayho venezuelský sparringpartner Daniel Vallverdu prožívají zápasy skotského tenisty na tribuně
Rodák z Ostravy je nejúspěšnějším českým mužským tenistou historie. Třikrát triumfoval na French Open a US Open, dvakrát pak ovládl Australian Open. Než však získal svůj první grandslamový titul v roce 1984 na Roland Garros, musel překousnout hned čtyři finálové porážky. Zvláštní paralela spojuje 52letého trenéra a jeho pětadvacetiletého svěřence, neboť i Murray již čtyřikrát smutně sledoval, jak jeho soupeři po finále v turnajích "velké čtyřky" přebírají vítěznou trofej. Teď je ale odhodlán napodobit svého trenéra a vstoupit do historie.
Prohry Ivana Lendla ve finále grandslamových turnajů: | |
---|---|
1981 French Open Björn Borg (Švéd.) 1:6, 6:4, 2:6, 6:3, 1:6 | |
1982 US Open Jimmy Connors (USA) 3:6, 2:6, 6:4, 4:6 | |
1983 Australian Open Mats Wilander (Švéd.) 1:6, 4:6, 4:6 | |
1983 US Open Jimmy Connors 3:6, 7:6, 5:7, 0:6 |
Prohry Andyho Murrayho ve finále grandslamových turnajů: |
---|
2008 US Open Roger Federer (Švýc.) 2:6, 5:7, 2:6 |
2010 Australian Open Roger Federer 3:6, 4:6, 6:7 |
2011 Australian Open Novak Djokovič (Srb.) 4:6, 2:6, 3:6 |
2012 Wimbledon Roger Federer 6:4, 5:7, 3:6, 4:6 |
"Andy je připravený vyhrát," uvedl Lendl pro server BBC. Bývalá dlouholetá světová jednička spolupracuje s Murraym od začátku tohoto roku. Pod jeho vedením se rodák z Glasgowa dostal do semifinále Australian Open. Hořkou pilulku musel spolknout ve finále Wimbledonu, kde ho o vítězství připravil Roger Federer, přestože se skotským tenistou ztratil první set. Chuť si Murray následně spravil na olympiádě v Londýně, kde švýcarskému soupeři oplatil porážku a vybojoval zlatou medaili.
Murrayho teď čeká další životní zápas. "Lekce, kterou dostal letos ve finále Wimbledonu, byla těžká. Myslím si ale, že se z ní poučil," prohlásil Lendl. "Podívejte se, s kým Andy ve finále grandslamu prohrál. Třikrát s Federerem a jednou s Djokovičem," doplnil.
Murray podává v New Yorku skvělé výkony. Posledním sokem, který se mu postaví do cesty, je Novak Djokovič. Se Srbem nemá britský tenista příznivou bilanci. Porazil ho šestkrát, osmkrát se radoval z triumfu jeho protivník. Poslední vzájemný duel se uskutečnil na olympijském turnaji v Londýně a Murray zvítězil dvakrát 7:5.
Finálový duel US Open mezi Novakem Djokovičem a Andym Murraym začíná ve 22:00 hodin. Sledovat ho budete moci v podrobné on-line reportáži na Sport.cz.