Hlavní obsah

S grandslamovým šampionem po boku navyšuje cíle. Kam chce vyšplhat česká tenisová naděje?

Marek BurkertSport.czPrávo
27. 12. 2019 10:21

Za pár let může být líp. Pohled na ranking ATP je ale momentálně žalostný. V první stovce nefiguruje ani jeden český tenista. Jedním z těch, kdo se to v dohledné době pokusí změnit, je Tomáš Macháč.

Foto: facebook/Czech Davis Cup Team

Zleva Dalibor Svrčina, Jiří Lehečka, Jonáš Forejtek, Tomáš Macháč, Jaroslav Navrátil, Jiří VeselýFoto: facebook/Czech Davis Cup Team

Článek

Devatenáct mu bylo teprve v říjnu. Už teď na něm ale daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil oceňuje psychickou odolnost i vymakaný obouručný bekhend.

Dvakrát už berounský rodák figuroval v českém daviscupovém výběru, na kurt se ale, na rozdíl od vrstevníků Jiřího Lehečky a Jonáše Forejtka, nedostal ani v ostravském duelu s Nizozemskem, ani při baráži v Bosně a Hercegovině.

Foto: Twitter

Hotovo! Jonáš Forejtek zpečetil výhru nad Bosnou a Hercegovinou v Davis Cupu.Foto: Twitter

Teď má ovšem Macháč k ruce kouče Daniela Vacka, který v devadesátých letech v Davis Cupu odehrál patnáct zápasů s bilancí 8:7. A navíc je trojnásobným grandslamovým šampionem v deblu (French Open 1996 a 1997, US Open 1997; vše po boku Jevgenije Kafelnikova).

"Začali jsme spolu hrát v květnu a ze začátku to pro mě bylo fakt těžké. Tréninky jsou náročné, musím se hodně snažit," nezastírá Macháč, jak mu 48letý Vacek dává do těla.

"Dan pomohl Tomášovi hlavně na servisu," všiml si už v Bosně kapitán Navrátil.

"Ale zlepšil jsem díky těm tréninkům i forhend a voleje. Občas tak můžu ve hře zařadit prvek servis-síť," líčil Macháč, který pod Vackovým vedením zjistil, jaké má vlastně rezervy.

"Já si někdy myslel, že hraju dobře a už se to nedá moc posunout. Ale pan Vacek mi dává najevo, že rezervy tam jsou dost velké. Někdy je to i docela stresující. Říkám si, že po mně chce hodně, ale čím víc ho poslouchám, tím víc se zlepšuju. Je to super trenér," pochvaluje si Macháč.

Ve světovém žebříčku je nyní na 355. místě jako česká šestka. Pro rok 2020 by chtěl vyšplhat mnohem výš.

"Nechci předbíhat, ale rád bych někam kolem 180. místa. Abych mohl být pravidelně na challengerech," naplánoval si devatenáctiletý talent.

Sám cítí, že cesta nahoru bude teď možná ještě obtížnější než před pár lety. Supersilná generace slavných třicátníků (Federer, Nadal, Djokovič, Murray) postupně vyklidí pozice, na které už se nyní tlačí nová generace: Medveděv (23), Tsitsipas (21), Zverev (22)...

"Konkurence je teď strašně těžká," cítí na vlastní kůži Macháč. "Můžu přijet na futures a tam prohrát v prvním kole, ale taky zase něco uhrát na challengeru."

Rád by každopádně zabrousil do míst, kde před dvěma dekádami pobýval jeho kouč Vacek, který nejvýš vyšplhal na 26. místo na světě.

Taky by rád okusil Davis Cup, jehož nová podoba s finálovým turnajem v Madridu, se mu hned zalíbila. "Já nezažil ten předchozí formát. Ale teď doufám, že bychom se do Španělska příští rok mohli podívat," říká Macháč.

A věří, že nebude chybět v českém výběru při březnové baráži v Bratislavě proti Slovensku, kde se o účasti v Madridu bude rozhodovat.

Reklama

Sdílejte článek
  2 : 6, 1 : 6 Gasanovová - Bouzková 2 : 6, 1 : 6 konec
20220522T19 : 55:00+0200
Gasanovová vs. Bouzková
Gasanovová vs. Bouzková
Gasanovová
Bouzková
  6 : 4, 7 : 6 Siniaková - Martičová 6 : 4, 7 : 6 konec
20220522T14 : 25:00+0200
Siniaková vs. Martičová
Siniaková vs. Martičová
Siniaková
Martičová
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.

Nejnovější články