Hlavní obsah

Zmizení Pcheng Šuaj může přinutit MOV zaujmout tvrdší postoj k Číně, tvrdí Pound

20. 11. 2021 10:38

Zmizení tenistky Pcheng Šuaj může přinutit Mezinárodní olympijský výbor (MOV) k tvrdšímu postoji vůči dodržování lidských práv Číně. Prohlásil to dlouholetý člen MOV Richard Pound. Nevyloučil ani to, že by záležitost mohla skončit odebráním zimních her, které se mají v Pekingu uskutečnit v únoru.

Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Čínská tenistka Pcheng Šuaj na archivním snímku.Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Článek

MOV je už delší dobu terčem kritiky kvůli pořádání her v Číně, která opakovaně čelí obvinění z porušování lidských práv. Výbor se dosud bránil tvrzením, že je sportovní organizací a do vnitřní politiky státu nemůže zasahovat.

Ohlasy na zmizení Pcheng Šuaj by však podle Pounda mohly postoj MOV změnit. Elitní čínská tenistka se na veřejnosti neobjevila od té doby, co na začátku listopadu zveřejnila, že se stala obětí sexuálního napadení někdejším čínským vicepremiérem.

Vyjádření MOV pro Sport.cz
"Zkušenosti ukazují, že tichá diplomacie nabízí nejlepší příležitost k řešení záležitostí podobného charakteru. MOV se proto v tuto chvíli nebude k věci více vyjadřovat."

Čínští představitelé ještě oficiálně aféru nekomentovali, státní televize však na twitteru zveřejnila text z e-mailu, ve kterém údajně Pcheng Šuaj píše, že je v pořádku. Nyní také ukázala údajné záběry ze sociálních sítí, na nichž si tenistka hraje s kočkou a plyšáky. Televize také uvedla, že se hráčka brzy objeví na veřejnosti.

Obavy o osud bývalé světové jedničky ve čtyřhře to však nerozptýlilo. Ženská tenisová organizace WTA proto pohrozila zrušením všech turnajů v Číně. Podporu dvojnásobné grandslamové vítězce v deblu vyjádřily také hvězdy jako Novak Djokovič nebo Serena Williamsová.

"Pokud se to rozumně nevysvětlí, může se to vymknout kontrole a MOV bude muset zaujmout tvrdší postoj," řekl Pound. "Nemyslím si, že by to vedlo k odebrání olympijských her, ale stát se může všechno," přidal nejdéle sloužící člen MOV.

Pound také odmítl, že MOV by si mohl setkání s pětatřicetiletou tenistkou vynutit. "Jednání s čínskými představiteli nejsou snadná. Spíš než hrozby se nám v minulosti vyplatilo říct: Podívejte, je to venku, už to nejde přehlížet, tak co s tím uděláme?" uvedl.

"Myslím, že opatrný přístup nám pomůže víc, než jim hrozit prstem a říkat: Udělejte tohle, nebo bude konec světa. Čína by na to jen řekla: OK, mrzí nás to, že přijdeme o olympiádu, ale svět to bude mrzet ještě víc," prohlásil Pound.

Vyjádření ČOV pro Sport.cz
"Stejně jako celý sportovní svět pozorně a se znepokojením sledujeme všechny dostupné informace. Věříme, že se situace kolem čínské tenistky Pcheng Šuaj brzy vyjasní."

Reklama

Sdílejte článek