Zábojník doplaval na ME osmý na prsařské dvoustovce

Plavec Matěj Zábojník skončil osmý ve finále mistrovství Evropy na 200 metrů prsa, v polovině závodu byl ještě třetí. Kristýna Horská v Římě postoupila v téže disciplíně sedmým časem do pondělního finále, znakař Tomáš Franta byl v semifinále padesátky jedenáctý.

Matěj Zábojník na archivním snímku

Dvaadvacetiletý Zábojník vyhrál v Římě rozplavby, poté se postaral se o první český postup do finále. V tom obracel na padesátce jako druhý, v polovině závodu byl třetí, ale nakonec doplaval poslední. Zvítězil Brit James Wilby, který po osmém místě v semifinále plaval v krajní dráze, ale jako jediný se dokázal dostat pod dvě minuty a devět sekund.

"Už jsem zažil, byť tedy na krátkém bazénu, nějaké finále, takže úplně nové to nebylo. Ten závěr opravdu hodně bolel. Ani si nevzpomínám na závod, který by takhle bolel. Říkal jsem si, že to prostě zkusím, holt to nevyšlo, ale nechal jsem tam opravdu všechno," uvedl Zábojník v tiskové zprávě.

Finále ME označil za svůj největší úspěch v dlouhém bazénu. "Celý závod byl cenná zkušenost," doplnil Zábojník, který se v pondělí dopoledne postaví na start rozplavby na 50 metrů prsa. "Dobře se vyspím, posbírám poslední zbytky sil a dám do toho všechno," slíbil.

Horská, která v dubnu podstoupila kvůli arytmii operaci srdce, obsadila v semifinále prsařské dvoustovky sedmé místo. Oproti dopoledním rozplavbám zrychlila o více než o sekundu a třetí pozice v prvním semifinále jí nakonec díky času 2:25,71 na postup stačila. Finále poplave v pondělí večer.

Znakař Franta se do finále padesátky nedostal, v semifinále doplaval v čase 25,12 sekundy jedenáctý. Za českým rekordem reprezentačního kolegy Jana Čejky, který neuspěl v rozplavbách, zaostal o čtyři setiny, za postupem o osm.

3. Majerski (Pol.) 51,22
...v semifinále 15. Šefl 52,95, v rozplavbách 41. Gemov (oba ČR) 54,54.
1. Christu (Řec.) 24,48
...11. Franta (ČR) 25,12 - nepostoupil do finále.
Ženy:
200 m prsa:
1. Carrarová (It.) 2:23,73
...7. Horská (ČR) 2:25,71 - postoupila do finále.
Jednotlivci:
1. Minisini (It.) 88,4667