Dubovská byla ve slalomu v Jasné čtrnáctá, vyhrála Shiffrinová

Česká lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu na Světovém poháru v Jasné 14. místo a vyrovnala si nejlepší výsledek v sezoně. Vyhrála americká hvězda Mikaela Shiffrinová a zvýraznila vedení v průběžném pořadí seriálu.

Česká lyžařka Martina Dubovská v akci.

Dubovská byla po prvním kole na 21. příčce, ve druhém ale předvedla desátou nejrychlejší jízdu a polepšila si. „Druhé kolo bylo lepší, ale stále jsou tam chyby. První jízda nebyla vůbec dobrá, trenér nebyl nadšený,“ řekla novinářům Dubovská, svěřenkyně Itala Livia Magoniho. „Stále to není to, na co mám. Vím, že mám na víc. Budu na tom pracovat. Myslím si, že po tomto výkonu je na čem stavět,“ dodala závodnice, jež za vítězkou zaostala o tři sekundy. Jejím životním maximem je tři roky stará šestá příčka z Levi.

Shiffrinová potvrdila nadvládu ve slalomu zejména v prvním kole, po kterém měla půlsekundový náskok. Ve druhém sice chybovala a zaznamenala až sedmý čas, ale před Zrinkou Ljutičovou z Chorvatska zvítězila o 14 setin. Třetí byla Anna Swennová Larssonová ze Švédska.

Osmadvacetiletá Shiffrinová v Jasné navázala na triumfy z let 2016 a 2021 a připsala si 95. vítězství v kariéře. Navíc se 82. umístěním na stupních vítězů v jedné disciplíně postarala o nový rekord. O maximum se dosud dělila se slavným Švédem Ingemarem Stenmarkem.

Shiffrinová navíc udělala další krok k obhajobě velkého glóbu i triumfu ve slalomu. V celkové klasifikaci i v disciplíně je zatím druhá Petra Vlhová, domácí favoritka si ale v Jasné v sobotním obřím slalomu poranila vazy v pravém koleně a sezona pro ni skončila.

Shiffrinová řekla, že jí osud domácí hrdinky ležel v hlavě. „Hodně jsem na ni za posledních 24 hodin myslela. Naučila jsem se za ty roky naše bitvy milovat a teď mi to chybí,“ řekla americká lyžařka. „Pro náš sport to znamená (další) velkou ránu, je to nepříjemné,“ dodala i s připomínkou nedávného těžkého zranění jiné lyžařské hvězdy a přítele Aleksandera Aamodta Kildeho z Norska.

Od třetí Leny Dürrové z Německa dělí Shiffrinovou ve slalomu 228 bodů, v průběžném pořadí Světového poháru má trojnásobná olympijská medailistka náskok 420 bodů před třetí Larou Gutovou-Behramiovou ze Švýcarska. Dubovská je ve slalomu 23., celkově jí patří 57. příčka.