Janatová doběhla ve sprintu SP v Lahti desátá a vyrovnala si letošní maximum

Lyžařka Kateřina Janatová skončila desátá ve sprintu volnou technikou na Světovém poháru v Lahti a vyrovnala svůj nejlepší výsledek v sezoně. Druhý český zástupce ve vyřazovacích bojích Michal Novák vypadl ve čtvrtfinále. Vyhráli Norové Kristine Stavaas Skistadová a Johannes Hösflot Klaebo.

Kateřina Janatová na archivním snímku

V úvodním a nejrychlejším čtvrtfinále sice Janatová doběhla až čtvrtá, díky času ale nakonec do semifinále proklouzla. V něm pak skončila pátá. Konečným desátým místem si vylepšila sprinterské maximum v sezoně, desátá byla už v lednovém stíhacím závodu na 20 km v rámci Tour de Ski v Davosu.

Novák, který se do Světového poháru vrátil po zdravotní pauze a stejně jako Janatová postoupil z kvalifikace do vyřazovacích jízd z 25. místa, vypadl ve čtvrtfinále. Doběhl v něm pátý a v celkové klasifikaci obsadil 25. místo.

Další čeští reprezentanti se ve Finsku do finálové třicítky nevešli. Terezu Beranovou dělily na 32. místě od postupu tři desetiny sekundy, Barbora Antošová obsadila 49. místo. Obě si oproti původnímu umístění v kvalifikaci o místo polepšily po diskvalifikaci třetí ženy pořadí SP Fridy Crlssonové ze Švédska. Jiří Tuž, jenž ve Světovém poháru ve Finsku debutoval, byl klasifikován na 47. příčce.

Největší favorit Klaebo prošel soutěží v Lahti bez jediného zaváhání. Nejrychlejší byl už v kvalifikaci a z prvního místa postoupil i ze čtvrtfinále a semifinále. Ve finále za sebou nechal Francouze Lucase Chanavata a Švýcara Valeria Gronda. Skistadová si pro vítězství doběhla s jasným náskokem před Němkou Colettou Rydzekovou a Švédkou Majou Dahlqvistovou. Nejrychlejší žena kvalifikace Jonna Sundlingová byla pátá.